Beyin travması nedir? Belirtileri nelerdir?

beyin travmasi


Beyin travması nedir


Beyin travması beyin kanamasının başlıca sebeplerindendir. Beyin travmaları kısaca kafaya alınan bir darbe sebebiyle beynin hasar görmesi durumudur. Bu durum çarpma ile de gerçekleşebilir. Travmaya bağlı beyin kanaması geçiren hastaların hayati riskleri olduğu gibi kalıcı sakatlıklar ile karşı karşıya kalma durumları da bulunmaktadır. Her çarpma da ya da darbe de kişi de beyin travması gerçekleşmez. Gelen darbenin ya da çarpmanın şiddetli olması gerekmektedir. Zira beyni saran kafatası vücuttaki en sağlam kemiklerden biridir.


Beyin travması nedenleri nelerdir?


Beyin travması bir çok sebep ile gerçekleşebilir. Buzda kayıp düşerek kafanın yere çarpması, emniyet kemerinin takılmaması sonucu kazalarda kafanın ön cama ya da direksiyona çarpması, kavgalarda kafaya alınan darbeler, spor müsabakalarında kafa kafaya çarpışma, kafaya sert bir cisim düşmesi gibi onlarca sebepten kişiler beyin travması geçirebilir. Beyin travmaları bir hastalık sebebiyle değil; dikkatsizlik ve kazalar sebebiyle olduğundan kişiler bu konuda bilinçlenmelidir.


Beyin travması belirtileri nelerdir?


Travmaya bağlı beyin kanaması belirtileri birden fazladır. Beyin travmalarında belirtileri iyi takip etmek, erken tespit ve erken müdahaleye yol açtığından çok önemlidir. Bu yüzden başına darbe alan ya da bir yere çarpan kişiler beyin travması belirtilerini iyi takip etmelidir. Kafa travması kaç saatte belli olur sorusu kişileri kaygılandıran sorulardan biridir. Beyin travmaları hemen kendisini gösterebileceği gibi zamana da yayılabilir. Mesela düşerek sert bir şekilde kafasını çarpan bir kişi o an kendisini iyi hissetse bile olayın akşamına bilincini kaybederek belirti göstermeye başlayabilir. Beyin travması belirtileri başlıca şunlardır:

 • Bilinç kaybı, zihinsel karmaşa, hatırlama problemleri,
 • Konuşma ve görme bozukluğu,
 • Kusma,
 • Denge problemleri,
 • Mağdur bebekse çevreye karşı ilgisizlik ve emme problemleri,
 • Kulak ve burun kanaması,
 • Uyku hali,
 • Baş dönmesi ya da baş ağrısı.


Beyin travmasına karşı alınacak önlemler nelerdir


Beyin travması için alınacak önlemler ile beyin travması riski oldukça azalır. Beyin kanamaları en çok kış aylarında buzda kayıp düşme sebebiyle ya da trafik kazaları sebebiyle olur. Ayrıca kavgalarda kafaya alınan sert darbeler sebebiyle de travmalar görülebilir. Beyin travmasına karşı alınacak önlemler saymakla bitmez ama başlıca önlemler şunlardır;

 • Kişiler araçtayken ister şoför ister yolcu olsun mutlaka emniyet kemeri kullanmalıdır. Emniyet kemeri sizi aracın içinde savrulmaktan koruyacaktır.
 • Bisiklet ya da motosiklet kullanan kişiler mutlaka kask kullanmalıdır. Motosiklet ya da bisiklet kazaları sebebiyle ölümlerin çoğunun beyin travması olduğu unutulmamalıdır.
 • Kış aylarında yerlerin kaygan olduğu dönemlerde kişiler kaliteli ayakkabı giymeye ve bastığı yerlere dikkat etmeye özen göstermelidir. Bu zamanlarda el cepte yürümek önerilmez. Ayakkabılar için üretilen zincirler kullanılabilir. Özellikle yaşlı kişilerin böyle havalarda dışarıya çıkması önerilmez.
 • Kavgadan kaçınmakta fayda vardır. Karşınızdaki insanın bir anlık sinirle ve bilinçsizce kafanıza vuracağı bir darbe hayatınıza ya da sağlığınıza mal olabilir.
 • İnşaat gibi yerlerde çalışan ya da bulunan kişilerin baret kullanması zorunludur. Her an üstünüze düşebilecek bir cisim hayatınızı değiştirebilir.Beyin travması sonrası hayat


Beyin travması geçiren hastalar için hayat artık eskisi gibi olmayabilir. Beyin travması sonrası beyin kanamasının şiddeti ve beynin aldığı hasara göre kişinin yeni hayatı değişebilir. Kişilerde kalıcı ya da geçici bir çok farklı hasar gözlemlenebilir. Bu hasarların başında felç başı çekmektedir. Ayrıca görme ve konuşma bozuklukları, hafıza kaybı gibi yan etkiler de görülebilir. Hastaların hayatının nasıl şekilleneceği tamamen iyileşme durumlarına bağlıdır denilebilir.

Bu makalemizde beyin travması nedir, beyin travması belirtileri nelerdir anlatmaya çalıştık. Beyin travmasından korunmak için önlemleri ihmal etmeyin. Özellikle ebeveynler beyin travması önlemleri konusunda çocukları iyi eğitmelidir. 

Eğer şiddetli bir darbe aldıysanız ya da düşerek kafanızı çarptıysanız beyin travması belirtilerini beklemeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda vardır. Beyin travmalarında erken müdahale hayat kurtarıcı olabilir. Bahsettiğimiz belirtiler dışında kendinizde anormallikler hissediyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda vardır. 

Beyin travması nedir? Belirtileri nelerdir? Beyin travması nedir? Belirtileri nelerdir? Reviewed by Admin on Ekim 13, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.