Beyin kanaması ve duygusal değişimler

duygusal


Beyin kanaması geçiren bir bireyde bir çok farklı durum gözlemlenebilir. Gözlemlenebilen bu durumların başında fiziksel bulgular gelse de beyin kanaması kişilerde duygusal değişimlere de sebep olabilmektedir. Bu sebeple beyin kanaması geçirmiş bir bireyde çeşitli duygusal değişimler olabileceği söylenebilir. Duygusal değişiklikler genelde ruh hali dalgalanmaları olarak kendini gösterir. Kişi kolayca sinirlenebilir ve ardından kolayca sakinleşebilir. Bu durumun tam tersi de görülebilmektedir. Yani ruh hali inişli çıkışlı bir hal alır.

Neden beyin kanaması sonrası duygusal değişimler olur?


İnişli çıkışlı bir ruh halinin başlıca sebebi beyindeki duygu ve davranışları kontrol eden kısmın hasar görmesidir. Genellikle duygu değişimlerinde bir tetikleyici görülmez. Kişiler anlamsız şekilde mutlu ya da mutsuz, sinirli ya da sakin görülebilir. Kişilerin bu duygu değişimleri için bir sebep görülmeyebilir. Hasta tarafından verilen tepkiler çoğunlukla kontrol dışıdır.

Beyin kanaması sonrası duygusal değişimler için ne yapılabilir?


Beyin kanaması sonrası duygusal değişiklikler genellikle iyileşme eğilimindedir ve düzelme süreci beyin kanaması sonrasında bir kaç ayı bulmaktadır. Bir kaç ay içerisinde insanlar (eğer başka bir problem yoksa) genellikle daha normal bir hale gelirler.

Eğer bu sorun hastanın hayat kalitesini çok düşürecek şekilde sinir bozucu hale geldiyse bir doktor ya da psikologdan yardım almakta fayda vardır. Nörolojik konularda uzmanlaşmış bir psikologdan yardım almak daha yardımcı olacaktır. Ayrıca bu süreçte ailenin ve arkadaşlarının desteği de pozitif etki sağlayacaktır.

Hasta yakınları hastanın duygusal patlamalarında sakin olmalı ve karşı tepki vermekten kaçınmalıdır. Kişi sakinleştirilmeye çalışılmalıdır. Kişilerin duygu patlamalarında onlara karşı anlayışlı olunmalı ve konuşması teşvik edilmelidir. Kişi kendine geldiğinde durumun normal olduğunu zamanla düzeleceği hakkında telkinlerde bulunulabilir. Böyle durumlarda hastanın dikkatini başka konulara çekmek de fayda gösterebilir.

Bir başka duygusal değişim "kaygı"


Beyin kanaması sonrası görülen duygusal değişimlerden bir tanesi de de kaygı hissidir. Kaygı orantısız şekilde görülen bir korku ya da gerginlik durumudur. Beyin kanaması geçirmiş kişilerde sebepsiz kaygılar görülebilir. Başarısız olunacağı hissi ya da hata yapılacak hissi hastanın ruh haline etki edebilir. Böyle durumlarda hastalar içine kapanabilir, asosyallik görülebilir.Bazı hastalarda ise kaygı daha şiddetli görülür ve anksiyete başlangıcı olabilir.

Hastalardaki kaygının bir çok sebebi olabilir. Temel olarak hastalar iyileştikçe eski hayat kalitelerinden uzaklaşmış olamaları sebebiyle eski hayatlarına özlem duyarlar. Eski hayatlarına kavuşamayacakları ve sorumluluklarını yerine getiremeyecekleri hissi hastalarda kaygıya sebep olabilir. Özellikle hastalar da kalıcı fiziksel ya da zihinsel sorunlar varsa kaygıları daha fazla olacaktır.

Bu süreçte hastaların gereksiz stresleri azaltmasında fayda vardır. Hasta yakınları kişinin sakinleşmesine veya iyi hissetmesine destek olmalıdır. Egzersiz ve faydalı işlerle uğraşmak kaygılarla başa çıkmakta yardımcı olacaktır.

Beyin kanaması ve duygusal değişimler Beyin kanaması ve duygusal değişimler Reviewed by beyinkanamasi on Ekim 06, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.