Beyin sağlığı için ne yapmalı

beyin-sagligi


Sağlıklı beyin

Sitemizde bulunan bir çok makalede bu konuya değindik: " sağlıklı insanlar dahi beyin kanaması geçirebilir ". Sağlıklı insanlar dahi geçirebilirken bu hastalığı sağlıksız olan bir kişinin risk oranı daha yüksektir. Bu sebeple hem genel sağlığımıza dikkat etmeli hem de beyin sağlığımızı elimizden geldiğince korumaya özen göstermeliyiz. Beynimiz tüm vücudumuz üzerinde hükmedici organ olması sebebiyle beyin sağlığını korumakta tüm vücut sağlığını korumak olarak değerlendirilebilir. Ayrıca beyin sağlığını korumak yaşlılıkla beraber başgösteren alzahimer gibi hastalıkların da önüne geçebilir ya da yavaşlatabilir. Bu makalemizde beyin sağlığını korumak için bazı önerilerde bulunacağız.

Beyin sağlığı nasıl korunur?

Vücudun hangi bölgesini ya da organını korumak istiyorsanız yapacağınız şeyler hemen hemen aynıdır. Sağlıklı beslenmek, düzenli bir yaşam, stressiz bir yaşam ve doğru yapılan bir spor. Sağlıklı olmanın sırrı bu kadar basit. Fakat bahsi geçen bu dört maddeyi söylemek kolay olsa da yaşamımızda uygulamak zor olabiliyor.

Her birimiz hayatın koşuşturmacasında yeterince yorulduğumuz için üstüne bir de spor yapmak ağır geliyor, yemek yapmak zor geldiğinden o lezzetli hamburgerleri tüketiyoruz, geceleri sabahlara kadar oyunlar oynayıp uyku düzenimizi bozuyoruz, her anımız iste stres ve sıkıntından ibaret.

Peki bu problemleri nasıl çözeceğiz ve nasıl sağlıklı bir beyne sahip olacağız?  Hayatımızda yapacağımız bir kaç değişiklik ile bunu başarmak mümkün. En azından bir kısım değişiklikler yapmayı dahi başarsak bunu olumlu bir ilerleme olarak kabul edebiliriz. 

Sağlıklı bir beyne sahip olmak isteyen bir kişinin günlük yaşamında bahsedeceğimiz şeyleri yapabilir;

Eğer bakılması gereken bir çocuk ya da gece çalışılan bir iş yoksa öncelikle erken yatmaya özen gösterilmelidir. Gece geç saatlere kadar televizyon izlemek, bilgisayar kullanmak ya da instagramda gezmek size bir şey katmayacaktır. Aksine zaten gün içerisinde yorulmuş olan beyniniz iyice yıpranacak ve dinlenme süreci sağlıklı gerçekleşmeyecektir. Hatta gün içerisinde zihninizi yoğun kullanıyorsanız yatmadan önce kitap okumak dahi önerilmez.

Gece erken yattığımıza göre erken kalkmış olmalıyız. Erken yattığı halde uyanamayan kişiler de vardır. Fazla uyumak daha fazla zihin yorgunluğuna yol açabilir. Bu sebeple erken yatmak kadar erken kalkmakta önemlidir. Erken uyanmaya alışarak nasıl daha dinç olduğunuzu göreceksiniz. Doğru zamanda yatıp kalkıyorsanız ve halen dinlenmemiş hissediyorsanız beslenme ile ilgili sorunlar yaşıyor olabilirsiniz.

Uyandığımıza göre günün ilk öğünü olan kahvaltı vakti gelmiş demektir. Kahvaltıda; börek, poaça, simit vs. yağlı ve sağlıksız besinler yerine; domates, salatalık, yeşillikler, yumurta, meyve suyu vs. sağlıklı ürünleri tüketmeliyiz. Bu şekilde gün içerisinde daha hafif olacaksınız. Unutmayın beyin sindirim için çok fazla enerji tüketir. Öğle yemeklerinde ise gene fast food yerine ev yemeği tüketmekte fayda vardır.  Akşam yemeği ise günün en hafif yemeği olmalıdır. Sağlıklı bir mide sağlıklı bir zihin demektir.

Beyin için önemli olan; magnezyum, d, d3, b12, omega 3 gibi vitaminlerin doğal yollarla alınması önemlidir. Taze meyve ve sebzelerden, süt ve süt ürünlerinden bu vitaminleri bolca temin edebilirsiniz. Ayrıca balık tüketimi omega 3 temini açısından önemlidir. 

Spor yapmak bir çoğumuza zor gelir çünkü hayatın koşturmacasında zaten yeterince yoruluruz. Fakat akşam yemeğinden sonra yapılacak 1 saatlik bir yürüyüşün bile faydaları azımsanamaz. Bir spor salonuna gitmek ya da kilometrelerce koşmak zorunda değilsiniz. Bir bisiklet ile gezerek sporu eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Stresten uzak durmak da hem beyin sağlığı için hem de genel sağlık için iyidir. Fakat gerçekçi olmak gerekirse stresten uzak durmak da pek mümkün değildir. Bu sebeple stresi minimuma indirmeye çalışmak daha mantıklı olandır. Sizi strese sokan şeylerden olabildiğince uzak durun. Unutmayın sağlık her şeyden daha önemlidir. Yaşantınız sebebiyle bir gün sağlığınızı kaybederseniz sizi strese sokan şeylerin aslında ne kadar önemsiz olduğunu görürsünüz fakat her şey için çok geçtir.

Zihin egzersizlerinin de faydaları vardır. Zihninizi kullanacağınız etkinlikler yapın. Mesela satranç oynamayı öğrenebilirsiniz. Ya da bulmaca çözebilirsiniz. Hafıza oyunları oynayabilir, yabancı bir dil öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Beyin sağlığı için ne yaparsanız yapın olası bir travmada korunmak şarttır. Dünyanın en sağlıklı insanı bile kafasına aldığı bir darbe sebebiyle bir anda felçli bir kişiye dönüşebilir. Bu yüzden bisiklet ya da motorsiklet sürerken mutlaka kask kullanın. Buzlu havalarda yürürken dikkat edin. Ayrıca mutlaka emniyet kemeri kullanın.

Eğer beyinsel bir problem yaşadığınızı düşünüyorsanız bir nörologa ve beyin cerrahına görünmeyi ihmal etmeyin. Yapılacak kontrollerle olası bir hastalığı önceden tespit edebilir ve işler büyümeden tedaviye başlayabilirsiniz.

Beyin sağlığını korumak adına yüzlerce öneri verilebilir. Eğer yazarsak bu makalenin sonu gelmez. Fakat beyin sağlığı için temel şeyler bunlardır.

Beyin sağlığı için ne yapmalı Beyin sağlığı için ne yapmalı Reviewed by beyinkanamasi on Eylül 07, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.