Beyin kanaması sonrası uyku problemleri

uyurgezerUykunun Önemi

Uyku sırasında vücut dinlenir ve toparlanır. Doğru ve düzenli uyku ile zindelik kazanılır ve beyin fonksiyonları daha doğru çalışır. Daha belirgin düşünebilir ve daha fonksiyonel olabilirsiniz. Bu gibi sebeplerle uyku problemlerini çözerek daha doğru bir uykuya ulaşmaya çalışmalısınız. Doğru uyku ile daha kuvvetli bir zihne sahip olacaksınız. Bu makalemizde beyin kanaması sonrası uyku problemlerinden bahsedeceğiz.

Uyku sorunu nasıl anlaşılır?

Uyku sorunlarını anlamanın bazı yolları vardır. Uyku miktarı ve kalitesinin tespitinde bu yolları bilmek önemlidir. Uyku sorunu insanlar; çok az ya da çok fazla uyuyabilirler, ne kadar uyurlarsa uyusunlar yorgun hissedebilirler, geceleri uykuya dalma sorunları yaşayabilirler, gece boyunca defalarca uyanabilirler, uykuda görülen rüyalar genelde kabus olarak görülür, nefes alma veya horlama problemleri görülebilir, uyku sırasında ani refleksler oluşabilir.

Beyin kanaması ve uyku

Beyin kanaması sonrasında toparlanma süreci boyunca iyi dinlenmek için daha fazla uykuya gerek vardır. Bu sebeple beyin hasarı az da olsa çok da olsa uyku problemleri görülebilir. Beyin kendini toparlarken uyku sağlayan beyin kimyasallarını salgılamakta zorlanabilir.

Beyin toparlandıkça uyku sorunları da iyileşme eğilimdedir. Hasta zamanla düzelerek eski uyku düzenini sağlayabilir. Bu süreçte doktor kontrolünde ilaç kullanılabileceği gibi ilaçsız tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Uyku sorunu olan insanlar genel olarak kendilerini yorgun hissederler, genellikle agresif olurlar, baş ağrıları görülebilir, bunalım ve depresyon yaşanabilir, hafıza sorunları görülebilir.

Beyin kanaması sebebiyle uyku sorunları yaşayan bireylerin yaşam tarzı da uyku sorunlarının artmasına sebep olabilir. Mesela çay ve kahveyi bol tüketmek özellikle geç saatlerde tüketmek bu soruna yardımcı olmaz. Ayrıca oda sıcaklığının uygun olmaması ve odanın ışık alması uyumayı zorlaştıracaktır. Yatarken televizyon izlemek ya da telefon/bilgisayar kurcamalak uyku düzenini iyice bozacaktır. Gün ışığında gündüz vakti uyumakta gece uykusunu etkileyen etmenlerden biridir.

Uyku problemleri kullanılan ilaçların yan etkisi olabilir. Bunun için kullandığınız ilaçların prospektüsünü okuyun ya da doktorunuza danışın. Eğer uyku sorunu uzun sürdüyse ve dayanılmaz boyuttaysa doktor yardımı almakta fayda vardır.

Uyku problemleri nasıl çözülür?

Uyku sorunu çoğu zaman iyileşme eğilimindedir. Fakat siz de bazı şeyler yaparak bu sorunun daha hızlı çözülmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Öncelikle yatak odası daha uygun bir hale getirilmelidir. Oda sıcaklığı ayarlanmalı, yatak ve yastıklar konforlu olmalıdır. Oda yeteri kadar karanlık olmalıdır. Ayrıca olabildiğince sessizlik uykuya yardımcı olacaktır. Göz bandı ve kulak tıkacı yardımcı olabilir. Ayrıca uykuya yardımcı hafif ritimli müzikler dinlenilebilir.

Akşamları kahve çay gibi kafein içeren uyarıcı içeceklerden bir süre uzak kalmakta fayda vardır. Yatmadan önce bir şeyler yenilmemelidir. Özellikle mideyi sıkan ağır yiyecekler tüketmek uykuya dalmayı daha da zorlaştırır.

Uyku düzeninde yatış ve kalkış saatleri sürekli aynı olursa biyolojik saatiniz uyum sağlayacaktır. Her gece aynı saatte yatmaya ve her sabah aynı saatte uyanmaya özen gösterin.

Ayrıca gün içerisinde yorulacağınız aktiviteler yapmak uykuya dalmayı kolaylaştırabilir. 

Gece uykusunun alınmaması sebebiyle gündüz uyuma eğiliminde olabilirsiniz. Böyle durumlarda kendinizi meşgul edin ve gündüz uyumamaya özen gösterin.

Uyku sorunu ciddi boyutlara ulaşırsa ve çok uzun sürerse bir psikologdan ya da uyku terapistinden yardım almayı ihmal etmeyin.
Beyin kanaması sonrası uyku problemleri Beyin kanaması sonrası uyku problemleri Reviewed by beyinkanamasi on Eylül 20, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.