Beyin kanaması sonrası kaygı ve stres

stresBeyin kanaması sonrası kaygı ve stres semptomları


Beyin kanaması kişilerin sağlığına fiziksel ve zihinsel şekilde olumsuz etki edeceği gibi psikolojik yönden de bazı problemlere sebep olabilir. Bu psikolojik etkiler birden fazla şekilde kendini gösterebilir. Bu etkilerden birisi de beyin kanaması sonrası kaygı ve strestir. 


Kişilerde kaygı ve stres kendini bir çok şekilde gösterebilir. Kişiler eski sosyalliklerini kaybedebilirler. Mesela normalde sosyal ortamlarda rahat olan, kolay iletişim kurabilen bir birey beyin kanaması sonrasında içine kapanabilir ve sosyal ortamlarda kendisini kaygılı ve stresli hissedebilir.


Kaygı ve stres neden olur?Beyin kanaması ciddi bir olaydır ve hem hastanın hem de hasta yakınlarının hayatını baştan aşağıya değiştirir. Hastanın durumuna göre eski yaşantısı değiştiğinden ya da eski yaşam kalitesinden uzaklaştığından stres yaşaması normaldir. Yoğun stres sonrası kaygı bozuklukları ya da depresyon görülebilir.

Hastanın bu durumu doğal bir tepki olarak görülebilir. Çünkü beyin kanaması sonrası hasta eski yaşam kalitesini kaybetmiş olabilir. Hasta artık vücudunun bir tarafını kullanamayabilir, görme kaybı gerçekleşebilir, ya da konuşma bozukluğu görülebilir. Bu ve benzeri komplikasyonlar sonrası hasta iyileşecek miyim ya da eski hayatıma dönebilecek miyim sorusunu kendi kendine sık sık sorar ve bu durum kişide strese yol açar. Daha onlarca sebepten dolayı hastalar beyin kanaması sonrası stres ve kaygı sorunu yaşayabilir.

Hastalar stres ile beraber başka psikolojik durumlarda yaşayabilir. Uykusuzluk, depresyon, konsantrasyon zorluğu, kişilerle iletişimin zorlaşması, anksiyete, sinir gibi örnekler verilebilir... Kaygı ve Stresle başa çıkma yollarıKaygı ve stres yaşayan kişinin bu durumu fark etmesi zor olabilir böyle durumlarda hasta yakınlarının gözlemi çok önemlidir. 

Öncelikle kaygı ya da stres bozukluğu yaşayan kişiler ve yakınları kaygının ya da stresin sebebini tespit etmelidirler. Genel sebep kişinin " iyileşemeyeceğim " ya da " bir daha eskisi gibi olamayacağım " düşüncesidir. Ya da hastanın sorumlulukları varsa mesela eğitim çağında çocuklar gibi bu sorumlulukları yerine getiremeyecek olmak ya da ertelemiş olmak kişiyi strese sokabilir.
Bu konuda hasta yakınları duyarlı olmalı ve hasta ile sağlıklı bir iletişim kurmalıdır. Hastaya her gün daha iyiye gittiği konusunda telkinler vermek ve ona her anlamda destek olmak hastanın stres ve kaygı oranını azaltacaktır.

Bu süreçte hastalar olabildiğince normal hayata katılmaya devam etmeli kendini soyutlamamalıdır. Özellikle aile ve arkadaşlarla kurulan iletişimin stres bozukluklarında iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca beyin kanaması ya da beyin travması öldürücü bir hastalıktır. Beyin kanaması geçirdikten sonra hayatta kalan bir birey için elde ettiği her edinim bir mucizedir. Hastalar bu sebeple hayatta kaldıkları için şükretmeli ve yaşam kalitesini artırmak için yeni şeyler denemelidir. En önemlisi farkındalıktır. Hastalar yeni yaşamları ile eski yaşamlarını kıyaslamayı bırakmalıdır. Eski yaşam ile kıyaslama yapmak ancak keder ve üzüntüye sebep olur. Hastalar elinde bulunanları en iyi şekilde değerlendirmeli daha iyisi için hayata tutunmalıdır.

Eğer durum uzun sürdüyse ve ilerlediyse bir profesyonelden yardım almakta fayda vardır. Özellikle hastanı agresiflik durumu göz ardı edilmemelidir. Saldırganlık gibi belirtiler varsa bir psikiyatri ya da psikologdan yardım almakta fayda vardır.

Beyin kanaması sonrası kaygı ve stres Beyin kanaması sonrası kaygı ve stres Reviewed by beyinkanamasi on Eylül 29, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.