Beyin kanaması sonrası hatırlama antremanları


Beyin kanaması sonrası hafıza sorunları


Beyin kanaması sonrası hafıza sorunları yaşayan kişiler hatırlama problemleri ile sık sık karşılaşabilmektedir. Bu gibi kişiler bir yere neden geldiklerini unutabilirler. Bazen 2 dakika önce ne yediklerini de unutabilirler. Bu hastalar ve hasta yakınları için sinir bozucu bir durumdur. Peki bu tür sorunların üstesinden gelebilmek için ne yapmak gereklidir. 

Hatırlama antremanları


  • Aynı anda sadece bir işe odaklanmak hatırlama sorunları için etkili bir yoldur. Bu şekilde zihin daha rahat çalışacaktır ve odaklandığı şeyi hatırlayacaktır.
  • Bir şeyi ararken ne aradığınızı unutuyorsanız aradığınız şeyi kendi kendinize sürekli tekrarlayın.
  • Hatırlamanız gereken şeyleri ve aradığınzı şeyleri bir kenara not edin ve bu notu görebileceğiniz bir konuma yerleştirin. Not yerine elinizi de kullanabilirsiniz. Böylece kaybolma ihtimali sıfıra inecektir.
  • Hafıza antremanları için oyunlar kullanabilirsiniz. Hafıza kartları iyi bir seçim olabilir. 
  • Bulmacalar ve satranç gibi zihinsel antremanlar hafıza problemleriyle başa çıkmada yardımcı olacaktır.
  • Örgü örmek gibi ince el işleri hafıza sorunlarına destek olabilir.
  • Zihni aşırı yormayacak bazı bilgisayar oyunları faydalı olabilir. Problem çözmeye dayalı oyunlar ya da strateji oyunları bir şeyleri hatırlamayı daha zevkli hale getirebilir.
  • Hastalar ve hasta yakınları arasında hafıza antremanları yapılabilir. Hasta yakınları hastalara geçmişte olan olayları sorabilirler. Hastaların hatırlamadığı durumlarda anımsatıcı ipuçları verilebilir. Hasta anıyı hatırlayana kadar ip ucu vermeye devam edilebilir.
  • Antremanlar ile beraber beslenmeye de dikkat edilmelidir. Hastanın sindirimi kolay yiyeceklerle beslenmesi daha uygun olabilir. Sindirim esnasında beyin gücünün büyük bir bölümünü sindirime harcar ve bu durum diğer etkinliklere odaklanmayı zorlaştırır.
Eğer beyindeki hasar kalıcı değilse hafıza sorunları genel olarak iyileşme eğilimindedir. Hastanın durumuna göre hafıza problemleri daha hızlı iyileşebilmektedir. Hafıza antremanları ile iyileşme sürecinin daha sağlıklı şekilde yönetilmesi sağlanabilir. Özellikle zihin antremanlarına önem verilmelidir.


Beyin kanaması sonrası hatırlama antremanları Beyin kanaması sonrası hatırlama antremanları Reviewed by beyinkanamasi on Eylül 14, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.