Fomo ve zihinsel sağlık

fomoZİHİN SAĞLIĞI VE SOSYAL MEDYA


Sosyal medya kullanıyorsanız kendinizi başkalarıyla karşılaştırmanın nasıl bir şey olduğunu bilirsiniz. Sosyal medyanın sizi diğer insanların yaşamlarına ayak uydurmaya zorlaması üzücü olsa da inkar edilemez bir gerçektir. Bu sebeple çoğu zaman kötü bir hayat yaşarken en iyi anlarınızı sosyal medyada paylaşıyorsunuz.

Aslında sizin sosyal medya izlenimize göre herkes güneşli yaz aylarında göz kamaştırıcı bir tatile çıkmıştır fakat siz evinizde bilgisayarın ya da televizyonun başında sıcaktan kavrulurken tatil fotoğrafları yüzünden iyice buhrana girmişsinizdir. Halbuki bir çok insan sosyal medyada sadece güzel zamanlarını yayımlar. Birisinin hayatını kendinizin hayatıyla kıyaslarken sosyal medya profillerine bakmak kendinizi kötü hissetmenize sebep olur.

Çevrenizdeki insanların yaptığı herşeyi görebilmeniz FOMO yani geri kalma korkusu hissetmenize sebep olabilir. Belki siz daha iyi bir hayat yaşıyorsunuzdur, daha fazla eğleniyor ve mutlu olmanız için daha fazla sebep vardır. Fakat sosyal medyanın zihinsel sağlığınız üzerindeki olumsuz etkisi sebebiyle her ne kadar yeterli bir yaşamınız varsa da yalıtılmış hissedersiniz.

Ayrıca yaşadığınız hayatı, eğlencelerinizi, mutluluklarınızı ve diğer güzel olan bir çok şeyi başkalarına kanıtlamaya ihtiyaç duymanız ve bu sebeple sosyal medyayı aralıksız kullanmanız yaşadığınız anları zehir edeceği gibi zihninizde de ciddi yer işgaline sebep olur. Başkalarının hayatını izlemek ve kendi hayatını sergilemeye çalışmak zihin için yorucu bir süreçtir.

Artık sosyal medyanın zehrinden kurtulun ve kendi hayatınızın tadını çıkarmaya odaklanın. Unutmayın! Sosyal medya paylaşımları gerçek yaşamları nadiren yansıtır! Sosyal medyanın yansıttığı var olmayan ve sürekli heyecanlı görünen sahte yaşamlardır.

PAYLAŞILANLAR PARİS YAŞANANLAR BAĞCILAR!

Sosyal medyada görülenler dışında gerçekler aslında daha heyecansız ve karmaşık. Aktif bir sosyal medya kullanıcısı düşünün günü belki de çok sıkıcı ve sadece ev işleriyle geçti ama daha önce sahilde çekildiği bir fotoğrafı paylaşmaktan asla geri durmaz. Hatta bu tip kişilerin telefonlarında ya da bilgisayarlarında mutlu ve aktif göründükleri resimleri arşivledikleri bir klasör vardır. Bu klasörün amacı her gün paylaşım yapabilmek ve her gün diğer insanları yaşadığı hayatı kıskandırabilmektir. Görmenizi istedikleri anlarda bu paylaşımları yaparlar.

İnsanların paylaşım yaparken aslında nasıl bir hayat ya da an yaşadığını bilemezseniz. Bu çoğu zaman yanıltıcı olabilir. Mesele şu ki elinizdeki telefondaki resimlerin ardında neler var hiç bir bilginiz yok. O yüzden artık profil profil dolaşarak zihninizi yormayı bırakın! Hayatını kıskandığınız kişi aslında sizin gibi tüm gününü televizyon karşısında geçiriyor olabilir. Nitekim bu tip insanlar sadece iyi olanı sergilerler. Bir selfie paylaşmak için yüzlerce fotoğraf çekmelerinden de bunu anlayabilirsiniz. Kişiler yaz tatillerinde bunaltıcı sıcağı, kendilerini ısıran böcekleri, park sorununu, sürekli ağlayan çocuklarını vs. değil şezlong altında güneşlenirken fotoğraf paylaşır.

fomo

SOSYAL MEDYA KÖTÜ HİSSETTİREBİLİR

Sosyal medya paylaşımlarına bakarak kendinizi başkalarıyla kıyaslarsanız kendiniz yetersiz ve değersiz hissedebilirsiniz. Bu kendinizi güvende hissetmenizi engeller ve özgüveninize zarar verebilir. Sonuç olarak depresif ve kırgın hissetmekten kendinizi alamazsınız. Bu sebeple insanların paylaşımlarını görerek onların muazzam bir hayat sizin ise berbat bir hayat yaşadığınızı düşünmeyin. Tek bir fotoğraf ya da 15 saniyelik bir video kimsenin hayatını gerçekten yansıtamaz.

Sosyal medya gerçekliğin; filtrelenmiş, yeniden düzenlenmiş ve sansürlenmiş halidir. FOMO' nun hayatınıza girmesine ve tadınızı kaçırmasına izin vermeyin! Fomo zihinsel sağlığımıza doğrudan etki eder ve bu etki çoğu zaman olumsuzdur. Fomonun zihinsel sağlığımıza zarar verebileceği bir sır değil.

FOMO GİTTİ DERT BİTTİ

Bir deney yapılmış ve katılımcılardan sosyal medya kullanımlarını azaltmaları istenmiş. Sosyal medya kullanımlarını günde sadece 30 dakikaya düşüren katılımcılar, psikolojik ve zihinsel olarak daha iyi hissetiklerini, depresyon ve yalnızlık hissinin azaldığını bildirmişlerdir. Ayrıca bu katılımcıların kaygıları ve fomo hissiyatları da azalmıştır.

Anın tadını çıkarmak ve kendi maceralarınızı oluşturmak yerine instagramda başkalarının hayatını takip etmek fomo hissiyatını artırır. Sosyal medyada geçirilen fazla zaman gerçek dünyada geçirilen daha az zamana eşittir. Bu sebeple sosyal medyada geçirilen süre iyi ayarlanmalıdır. Gerçekten hiç bir şey yapmadığınız zamanlarda sosyal medyada bulunabilirsiniz. Mesela bir otobüs yolculuğu yaparken... Tabi çoğu zaman kitap okumak daha iyi bir tercih olabilir.

Sosyal medya kullandığınız anlara dikkat edin! Arkadaşlarınızla ya da ailenizle akşam yemeğine çıkarken siz çevrenizle etkileşim yerine sosyal medya ile mi etkileşime giriyorsunuz? Ya da netflix' de güzel bir film izlemek yerine başkalarının hayatını mı izliyorsunuz? Eğer cevabınız sosyal medya ise anı yaşamıyorsunuz demektir. Lütfen anı yaşayın ve sosyal medyada zihninizi yormaktan vazgeçin.

Sosyal Medya Bana Kötü Hissettiriyor

Sosyal medyanın sizi nasıl hissettirdiğine dikkat edin.Keyifli ve başkalarının ne gönderdiğini görmeyi gerçekten seviyorsanız, bu harika. Ancak, sosyal medyanın sizi endişe, üzüntü veya umutsuzluk duyguları ile bıraktığını düşünüyorsanız, kimi takip ettiğinizi ve sosyal medyaya ne kadar zaman harcadığınızı yeniden değerlendirmenin zamanı olabilir .

Örnek olarak yaz ayında sıkça paylaşılan paylaşımlara bakalım. İnsanlar kendilerini güzel vücutları ile muhteşem bir doğanın içinde paylaşabilir. Ya da fit halleriyle spor yaparken... Özellikle ergenlik çağındaki hanımlar bu konuda takıntılı olabilir. Bu durum herkesin güzel ve seksi kendilerinini ise çirkin ve şişman olduğunu düşündürtebilir. İşte bahsettiğimiz tam da bu. Sosyal medya kötü hissettirebilir. İnsanların yediklerini ve giydiklerini görmek de kıskançlığa sebep olabilir! Eğer böyle sorunlarınız varsa hayatını başkalarının gözüne sokan insanları takip etmeyi biran önce bıraksanız iyi ederseniz. Vücudunuz konusunda kendinizi yetersiz veya rahatsız hissetmenize sebep olan bir fotoğrafla karşılaşırsanız bunun gerçeğin filtrelenmiş bir versiyonu olduğunu hatırlayın. İnternete girin bakın o güzel vücuda sahip insanların normal görünümleri nasıl!

KARŞILAŞTIRMA = ZİHİN SAĞLIĞININ BOZULMASI

Bireylerin; yaşadıkları hayatı, yedikleri yiyecekleri, gezdikleri yerleri, evlerini, arabalarını, ilişkilerini vs. başka hayatlarla karşılaştırmaları doğrudan zihin sağlıklarını etkiler. Ciddi öz güven kayıpları meydana gelir ve benlik saygısı yitirilebilir. Kişiler endişeli ve haliyle daha savunmasız olurlar.

Endişe, kıskançlık, özgüven kaybı, özentilik vs. gibi belirtiler gösteriyorsanız sosyal medyaya ara verin. Özellikle tatillerde mutlaka mola verin. İzlediği konseri canlı yayınla paylaşan birisi olmayın. Madem ekrandan izleyecektiniz evde otursaydınız değil mi? FOMO bir beladır. Mola verdiğinizde göreceksiniz ki zihniniz daha berrak ve sağlıklı. Çıkın bir yürüyüş yapın ve temiz havayı içinize çekin. Gerçek insanlarla muhattap olun. Arkadaşlarınızla oturun ve kahve içerken sohbet edin. Fakat bunları yaparken lütfen sosyal medyada paylaşmayın. Grup selfieleri çekinmek için mekanlarda kılıktan kılığa girmeyin. Anı yaşa ve zihinsel rahatlamayı anında fark et.

Karşılaştırmak ve yarışmak yerine sizi gerçekten mutlu eden şeylere odaklanın. Sizi mutlu eden şeyleri yaşarken başkalarına ıspatlamanız ve belgelemeniz gerekmez. Sosyal medya bağımlılığı FOMO' ya yol açar. Sosyal medya bağımlılığı tıpkı sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gibidir. Yorumlar, beğenirler ve takipler sizi anlık olarak mutlu eder. Fakat yokluklarında derin bir buhran ve depresyon yaşanabilir.

Sosyal medyadan olumlu etkileşimler aldığınız mutluluk ve iyilikten sorumlu dopamin adı verilen bir nörotransmiter beyinde serbest bırakılıyor. Bu kimyasal uyuşturucu kullanan insanların beyninde salgıladığı kimyasal ile aynı. Sosyal medya bağımlıları tıpkı uyuşturucu bağımlıları gibi sık sık kullanım talep ediyorlar. Bu hisse duyulan ihtiyacın üstesinden gelmek olsa da zihinsel ve ruhsal sağlığınızı düşünmelisiniz. Üstünüzde yarattığı olumsuz sonuçlar hakkında kafa yormalısınız.

Eğer FOMO' ya kapıldığınızı hissediyorsanız ve çevrimiçi hayatı bırakamıyorsanız en azından sizi kötü hissetirmeyecek profillerde gezin. Sizi rahatsız eden kişileri listenizden çıkarın, rahatsız eden sayfaları silin gitsin. Siyasi paylaşımlar insanları gerebilir ve bazı insanlar evde oturdukları yerden siyaset yapmaya bayılır. Bu insanları listenizde tutmayın. Ayıp olur mu düşüncesi zihin sağlığınızı olumsuz etkiler. Bırakın ne olursa olsun.

Sonuç olarak zihin sağlığınız için gerçek hayatı yaşayın. Sosyal medya da geçirilen süre ve FOMO sebebiyle yaşadığınız umutsuzluk ve buhran hayatı size zehir etmesin. Sosyal medyayı sağlıklı kullanmayı öğrenin. Sizi iyi hissettiren profilleri takip edin. Sürekli paylaşım yapma ihtiyacı hissederek yaşadığınız anı kaçırmayın. Zihin sağlığınıza önem verin! Unutmayın yegane olan sağlıktır ve zihin sağlığı tüm yaşantınıza doğrudan etki eder.

ÇEVİRİ VE KAYNAK


FERAGATNAMEFomo ve zihinsel sağlık Fomo ve zihinsel sağlık Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 17, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.