Endovasküler Beyin Ameliyatı Nedir

endovasküler ameliyat

BEYİN AMELİYATI


Beyin kanaması sonrası beyin ameliyatları hastanın durumuna göre doktor kararı ile gerçekleştirilir. Hastanın ameliyat olması için durumunun müsait olması gereklidir. Fakat bazı durumlarda hastanın riskleri maksimum seviyeye ulaştıysa doktor kararıyla hasta acil ameliyata alınabilir. Beyin ameliyatları açık beyin ameliyatı ve endovasküler beyin operasyonu olmak üzere ikiye ayrılırlar. Bu makalemizde endovasküler beyin operasyonu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.


ENDOVASKÜLER BEYİN OPERASYONU

Endovasküler beyin operasyonu, açık ameliyata nazaran çok daha basit bir ameliyattır. Riskleri ve iyileşme süreci açık beyin ameliyatına nazaran çok daha kolay ve kısadır. Henüz beyin kanaması geçirmemiş fakat beyin damarında anevrizma bulunduğu tespit olunan şanslı kişilerde sıkça uygulanan bir yöntemdir.

Bu yöntemde yapılan işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz. Öncelikle hasta anestezi yöntemi ile tamamen uyutulur. Uyutulan hastanın kasığında bulunan atardamardan bir iğne yardımıyla giriş yapılır. Adı katater olan çok ince bir ip gibi görünen tüple kasıktan girilir ve beyinde anevrizma bulunan bölgeye ulaşılır. Bu kataterin içinde daha ince bir katater daha vardır. Bu ikinci katater ile anevrizmanın içine giriş sağlanır. Akabinde adı koil olan bir tıbbi tel anevrizma içerisini doldurur. Bu sayede anevrizmanın içinde kan birikmesi engellenir. Yapılan işlemi görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:Endovasküler beyin operasyonu her ne kadar açık ameliyattan daha az riski olsa da her ameliyat gibi riskler barındırabilir. Bu sebeple hasta ameliyat boyunca anestezi doktoru tarafından kontrol halinde tutulur. 

Operasyon sayesinde hasta çok kısa sürede taburcu edilir ve kısa zaman içerisinde eski hayatına dönebilir. Anevrizmanın tedavisinden öte muhtemel bir beyin kanamasını engellemesi sebebiyle hastaların hayatlarını korumada ve kalıcı/geçici sakatlık oluşumunda oldukça etkili bir yöntemdir.

Endovasküler beyin operasyonu sonrasında hasta kontrollerini ihmal etmemelidir. Her ne kadar mevcut anevrizması tedavi edilmişse de hastada bir başka anevrizma oluşmayacağının garantisi yoktur. Özellikle ailesinde ve yakınlarında anevrizma bulunan kişiler kontrollerini ihmal etmeyerek oluşabilecek yeni anevrizmalara karşı önlemlerini almalıdırlar. Bu makalede endovasküler beyin operasyonu hakkında bilgiler edindiniz daha ayrıntılı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz. 

Kaynaklar: 1 - 2 - 3 - 4

FERAGATNAME
Endovasküler Beyin Ameliyatı Nedir Endovasküler Beyin Ameliyatı Nedir Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 11, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.