Bilgisayarlı Tomografik Anjiyografi Nedir ?

tomografi

BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİK ANJİYOGRAFİ NEDİR?


Anjiyo denilince her insanın aklına önce kalp gelir. Fakat düşünüldüğü gibi değildir. Anjiyo bir damar görüntülemesi ve tedavisi yöntemidir ve vücudun herhangi bir yerindeki damarların görüntülenmesi ve tedavisi gerekiyorsa anjiyo uygulanabilir. Bu yöntemler arasında en yeni yöntem bilgisayarlı tomografik anjiyografi işlemidir. Bilgisayarlı tomografik anjiyografi ile beyin damarlarının durumu da gözlemlenebilir.

Bu işlem henüz beyin kanaması geçirmemiş kişilerde doktor görüşüyle kullanılabilir. Özellikle anevrizma gibi sinsi hastalıkların teşhisinde etkindir. Beyin kanaması geçiren kişilerde ise durumun ciddiyetini tespit edebilmek amaçlı kullanılabilir. Beyin kanaması ameliyatı sonrasında ise hastanın iyileşme sürecini gözlemleyebilmek amacıyla da kullanılabilir. Beyin anjiyografisine benzer fakat kasıktan değil koldaki damardan girilerek uygulanır. Saniyeler içerisinde tamamlanabilen basit bir işlemdir fakat en doğru sonuçlar bilgisayarlı tomografik anjiyografi ile alınır.


BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİK ANJİYOGRAFİ NASIL YAPILIR?


Bilgisayarlı tomografik anjioygrafi öncesi hastalar 4-5 saat kadar aç kalmalıdır. Üniteye alınan hastanın göğsüne ekg kabloları takılır. Daha sonra hastanın kolundan bir damar yolu açılır ve damarların görüntülenmesine yardımcı olacak boya enjekte edilir. Enjekte sırasında; bulantı, yanma ve ağrı görülebilir. Bu esnada hastadan 10-30 saniye arası nefesini tutması istenebilir. Daha sonra hasta otomatik olarak tomografi cihazının içerisine çekilir ve işlem kısa süre de tamamlanır. İşlem sonrasında hastalar hemen normal hayatlarına dönebilirler. Eğer alerjik ve böbrek şikayetleriniz varsa işlem öncesi doktorunuzu bilgilendirmenizde fayda vardır.


BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİK ANJİYOGRAFİNİN ZARARI VAR MI?


Bilgisayarlı tomografik anjiyografi ile damarlara boya enjekte edilmesi sebebiyle enjekte edilen boya hastanın böbreklerine zarar verebilir. Bu sebeple böbrek rahatsızlığı bulunan kişilerde dikkat edilmesi gereken bir yöntemdir. Hastalar işlemden sonra sıvı tüketimi artırmalıdır. Enjekte edilen boyanın biran önce vücuttan atılması hastaların böbrek sağlığı açısından önemlidir. Yan etkilerin detaylı anlatımı için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz!Çeşitli görüntülenme yöntemleri arasında en yeni ve etkin yöntem olan bilgisayarlı tomografik anjiyografiden bahsettik. Bilgisayarlı tomografik anjiyografi çeşitli yan etkileri bulunsa da en net sonucu vermesi sebebiyle tercih edilen yöntemdir.

Kaynaklar: 1 - 2

FERAGATNAME
Bilgisayarlı Tomografik Anjiyografi Nedir ? Bilgisayarlı Tomografik Anjiyografi Nedir ? Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 14, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.