12 Maddede Beyninizi Koruyun

beyin-egzersizi


BEYİN SAĞLIĞI NASIL SAĞLANIR


Her beyin ilerleyen yaşla beraber değişir ve zihinsel işlevler de onunla birlikte değişir. Yaşlandıkça zihinsel düşüş yaygındır ve yaşlılığın en korkunç beklentilerinden biridir. Fakat beyin sağlığı korunabilir ve yaşlılığa bağlı zihinsel yorgunluklar kaçınılmaz değildir. Bu makalemizde beyin sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak 12 yoldan bahsedeceğiz. Beyin sağlığı nasıl korunur gelin birlikte inceleyelim.

1. Zihinsel Stimülasyon

Stimülasyon; bir organın karakteristik etkinliklerini yapması konusunda uyarılmasıdır. Yani zihin egzersizi de diyebiliriz. Bilim adamları fareler ve insanlar arasında yapılan araştırmalar sonucunda; zihin faaliyetlerinin sinir hücreleri arasındaki yeni bağlantıları teşvik ettiğini ve hatta beynin yeni hücreler üretmesine ve gelecekteki muhtemel hücre kaybına karşı koruma sağlayan fonksiyonel bir rezerv oluşturmasına yardımcı olabileceğini keşfettiler.
Zihinsel olarak uyarıcı aktivite ve egzersizler beynin hücreleri oluşturmaya yardımcı olacaktır. Okumak, öğrenmek, bulmaca ve problem çözmek gibi zihin jimnastikleri; çizim, resim ve diğer el sanatları vs. gibi zihinsel çabanın etkili olduğu alanları deneyin.
Özellikle ebeveynler bu hususta kendilerini geliştirdikleri gibi çocuklarını da teşvik etmelidir. Zihni yoran ve insana bir şey katmayan bilgisayar ve telefon oyunları yerine çocuklar satranç oynamaya teşvik edilebilir. Bu çocuklarda zihinsel gelişime katkı sağladığı gibi kişisel gelişim yönünden de olumlu sonuçlar doğurabilir.

2. Fiziksel Egzersizler Yapın

Araştırmalara göre kaslarınızı kullanmak zihinsel gelişiminize yardımcı olur. Düzenli olarak egzersiz yaptırılan hayvanların oksijen bakımından zengin kan taşıyan kan damarlarının sayısının arttırdığı gözlemlenmiştir. Fiziksel aktiviteler aynı zamanda yeni sinir hücrelerinin gelişimini teşvik eder ve beyin hücreleri yani sinapslar arasındaki bağlantıları arttırır.
Aynı zamanda egzersizler kan basıncını düşürür, kolesterol ve kan şekiri dengesine yardımcı olur ve zihinsel stresi azaltır. Bu da doğrudan beyin sağlığını korumaya yardımcı olur.

3. Beslenmenize Dikkat Edin

İyi beslenmek vücudunuza fayda sağladığı gibi zihninize de yardımcı olur. Örneğin; meyveleri, sebzeleri, balıkları, zeytinyağlarını ve bitkisel protein kaynaklarını öneren akdeniz tarzı diyetleri uygulayan kişilerde bilişsel bozulma ve demans(bunama) gelişimi oranı daha düşüktür.


4. Tansiyonunuzu Koruyun

Özellikle orta yaştaki yüksek tansiyon yaşlılıkta zihinsel sorunlar riskini arttırmaktadır. Kan basıncınızı olabildiğince normal seviyede tutabilmek için yaşam tarzınızı düzenleyin. Düzenli olarak egzersiz yaparak, alkol ve sigaran uzak durarak, stresi azaltarak ve doğru beslenerek tansiyonunuzun normal seviyede seyretmesine yardımcı olabilirsiniz. Eğer ciddi tansiyon sorunlarınız varsa beyin kanaması riski olduğunu da unutmamalı ve doktorunuza başvurmalısınız.

5. Kan Şekerinizi Düzenleyin

Diyabet, demans yani bunama için önemli bir risk faktörüdür. Doğru yiyerek, düzenli olarak egzersiz yaparak ve zayıf kalarak diyabetin önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ancak kan şekeriniz yüksek kalırsa, iyi bir kontrol sağlamak için ilaca ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca diyabet yani şeker hastalığı başlı başına bir sorun olması sebebiyle beyin sağlığınızı bozmasını beklemeden doktorunuza danışmalı ve tedavi yöntemlerini uygulamalısınız.

6. Kolesterolünüzü Dengede Tutun

Yüksek seviyelerde LDL yani kötü kolesterol, bunama riskini arttırır. Diyet, egzersiz, kilo kontrolü ve sigaradan kaçınmak, kolesterol seviyenizi düzenlemek için yardımcı olacaktır. Kolesterol zihin sağlığı dışında bir çok hastalığa sebep olması sebebiyle tedaviye ve dikkate ihtiyaç duyar. Kolesterol sorununuz varsa doktorunuza başvurun

7. Düşük doz aspirin düşünün

Bazı gözlemsel çalışmalar, düşük dozda aspirinin bunama riskini, özellikle vasküler bunama riskini azaltabileceğini göstermektedir. Fakat aspirin bir kan sulandırıcıdır ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Beyin kanaması riski olan hastalarda kan sulandırıcı ilaçlar dikkatli kullanılmalıdır. Ailenizde daha önce beyin kanaması geçiren kişiler varsa risk altında olabilirsiniz. Sağlığınızı korumak için doktorunuza danışmadan hiç bir ilacı kullanmayın.

8. Sigaradan Uzaklaşın

Sigara içmek doğrudan beyin sağlığını tehdit eder. Uzun ve kısa vadede ciddi problemlere sebep olabilir. Beyin kanaması ve diğer zihinsel hastalıkların oluşum riskini artırır. Sigara içmiyorsanız bile sigara içilen ortamlardan uzak durarak sağlığınızı koruyun.

9. Alkolden Kaçın

Aşırı alkol tüketimi bunama için önemli bir risk faktörüdür. İçki tüketimini bırakamıyorsanız sınırlandırın. Olabildiğince azaltın.

10. Duygularınızı Kontrol Edin

Endişeli, depresif, uykusuz veya bitkin insanlar bilişsel işlev testlerinde kötü puan alma eğilimindedir. Bu kişiler kesinlikle yaşlandıkça bilişsel olarak gerileyecektir diyemeyiz. Fakat stressiz, endişesiz, enerjik ve iyi uykulu bir yaşam kesinlikle zihinsel sağlık için önemlidir.

11. Kafanızı Koruyun

Orta ve şiddetli kafa travmaları, beyin sarsıntısı tanısı olmasa bile zihinsel sorun yaşama riskini arttırır. Unutmayın beyin tüm vücutta kontrol sahibi bir hükmedicidir. Beyin sarsıntıları sonucu hayat kaybı olabileceği gibi kalıcı ya da geçici sorunlar yaşanabilir. Bu sarsıntıların olumsuz sonuçları uzun vadede de kendini gösterebilir.

12. Sosyalleşin

Güçlü sosyal bağlar tansiyonu düşük tutmaya yardımcı olduğu için beyin kanaması riskini azaltır ve beyin sağlığını korumaya yardımcı olur. Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam için sizlere yardımcı olur. Sosyalleşmek stresi azaltır ve zihniniz daha berrak hale gelir. Bu da hem kısa hem uzun vadede zihin sağlığınızı korumaya yardımcı olur.
Makalemizde beyin sağlığınızı korumaya yardımcı olacak bazı önerilerde bulunduk. Özellikle ailesinde ilerleyen yaşlarda bunama ve başka zihinsel sorunlar gözlemlenen kişiler daha dikkatli olmalı ve beyin sağlığı hususunda gereken önemi göstermelidir. Zihinsel olarak gerilemeler hissediyorsanız lütfen doktorunuza başvurun

12 Maddede Beyninizi Koruyun 12 Maddede Beyninizi Koruyun Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 19, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.