Beyin Kanaması Sonuçları Nelerdir ?

epilepsi

BEYİN KANAMASI SONUÇLARI


Hemen hemen her insanın hayatta tek gayesi vardır. O da sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürebilmek. Fakat elimizde olan ya da olmayan sebeplerden dolayı sağlığımız bozulabilir ve huzurumuz kaçabilir. Beyin kanaması rahatsızlığı da hayatımıza bir anda girerek tüm yaşamımızı alt üst edebilecek unsurlardan bir tanesidir. Beyin kanaması bir çok hastalığın aksine öncesinde belirti vermeyebilir. Ya da insanlar beyin kanaması belirtileri hakkında bilgi sahibi değildir ve bu sebeple hazırlıksız yakalanır. Beyin kanaması hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler beyin kanaması sonuçları nelerdir merak ederler. Bu yüzden bu makalemizde beyin kanaması sonuçları nelerdir değinmeye çalışacağız.

BEYİN KANAMASI SONRASI HAYAT KAYBI

Ne yazık ki karşılaşacağımız en ağır sonuç hayat kaybıdır. Beyin kanamaları ölüm riski yüksek hastalıklar grubunda yer alır. Her ne kadar son dönemlerde sağlık imkanları daha iyiye gitmiş ve tedavi yöntemleri gelişmiş olsa da geç müdahale ya da ağır kanamalar sebebiyle hayat kayıpları görülebilen bir durumdur. Hasta beyin kanaması geçirdiğinden kısa bir süre sonra hayat kaybı yaşayabileceği gibi tedavi sürecinde de hayat kaybı yaşayabilir.

BEYİN KANAMASI SONRASI KONUŞAMAMA

Eğer beynin konuşma işlevini kontrol eden bölümü kanama sonucu hasar gördüyse ve hasar kalıcıysa hasta konuşamayabilir. Hastalar beyin kanaması sonrası kendilerinin farkında olmayabilir. Bu konuda hasta yakınları daha dikkatli olmalıdır. Hastanın konuşmasında bozukluk görülüyorsa doktora bildirilmelidir.

BEYİN KANAMASI SONRASI GÖRME KAYBI

Beynin görme işlevini kontrol eden bölümü hasar gördüyse hastada geçici veya kalıcı görme kaybı gerçekleşebilir.  Geçici görme kayıpları ciddiye alınmalıdır. Ciddiye alınmadığı taktirde kalıcı görme kayıpları ile karşı karşıya kalınabilmesi muhtemel sonuçlardandır.

BEYİN KANAMASI SONRASI KARAKTER DEĞİŞİKLİĞİ

Beyin kanaması sonrası hastalarda karakter değişiklikleri görülebilir. Hastadaki karakter değişiklikleri sorun teşkil etmeyecek bir düzeyde kalabileceği gibi rahatsız edici boyutlara da ulaşabilir. Hasta yakınları süreci iyi gözlemlemelidir. Hastada saldırganlık, agresiflik, paranoya vs. anormal durumlar varsa beyin cerrahınıza danışınız. Hastanızı nöroloji, psikiyatri ya da psikologa sevk edebilir.

BEYİN KANAMASI SONRASI BİLİNÇ BULANIKLIĞI VE HAFIZA KAYBI

Özellikle ameliyat geçiren hastalarda sık görülen bir sonuçtur. Genel olarak düzelme eğilimindedir. Hasta yakınları gözlemi iyi yapmalıdır. Hastanın bilinç durumu takip edilmelidir. Hasta bir gün iyi bir gün kötü olabilir. Bilinç bulanıklığının sebebi ödem olabilir. Bu sebeple hastanın su tüketimine gereken önem gösterilmelidir ayrıca beyin kanaması sonrası beslenme hususlarına dikkat edilmelidir. Ayrıca hastaya kan testi yaptırılarak vücudundaki eksiklikler tespit edilmelidir. Özellikle B12, D vitamini ve omega 3 desteği almak faydalı olabilir. Test yapmadan ve doktor kontrolü dışında vitamin kullanılmamalıdır. Takviye gıdalar alınıyorsa hastanın su tüketimi daha da arttırılmalıdır. 

BEYİN KANAMASI SONRASI FELÇ VE GÜÇSÜZLÜK

Hastanın bir bölümünde felç ya da güçsüzlük görülebilir. Bu süreç fizik tedavi sürecidir. Hastanın fizik tedavisi ihmal edilmemelidir. Fizik tedavinin ne kadar sonuç vereceğini zaman gösterecektir. Eğer oluştuysa hastanın beynindeki hasara göre süreç kısayabilir ve uzayabilir. Fizik tedaviye bir an önce başlanılmasında fayda vardır. 

BEYİN KANAMASI SONRASI EPİLEPSİ NÖBETLERİ

Hasta epilepsi nöbetleri yaşayabilir. İlk defa nöbet yaşarsanız ya da hastanızda nöbet yaşanırsa derhal acil servise ulaşmalısınız. İmkanlarınız kısıtlıysa acil servisten yardım alınız. Ayrıca nöbet geçirildiği hasta takibini yapan beyin cerrahına bildirilmelidir. 

Beyin kanaması sonuçlarını merak eden okuyucularımız için bu makalemizde beyin kanaması sonuçları nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Beyin kanaması sonuçları nelerdir merak eden kişiler makalemizden faydalanarak fikir edinebilirler. Eğer bir hasta ya da hasta yakınıysanız en doğru sonuçları öğrenmek için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

FERAGATNAME
Beyin Kanaması Sonuçları Nelerdir ? Beyin Kanaması Sonuçları Nelerdir ? Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 16, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.