Beyin hasarı ve dinlenmek (Soru-Cevap)

yorgunBeyin hasarı ve dinlenmek

Beyin kanaması, pıhtı atması, beyin travması gibi beyinde hasara neden olabilecek durumları yaşayan insanlar ve yakınları bir çok soruya cevap arar. Bu sorulardan bir tanesi de beyin kanaması sonrası yorgunluk neden olur sorusudur. Bir hasta yakını bu soruyu dr. Janet Brown' a sormuş. Aşağıda dr. Janet BROWN' un soruya cevabını ve yorumlarını okuyarak bilgilerinden faydalanabileceksiniz.


Soru: 
Neredeyse iki yıl önce oğlumun bisikletine bir araba çarptı ve oğlum travmatik beyin hasarı yaşadı. Oğlum strese girdiğinde ve yorulduğunda iletişim becerilerinin etkilendiğini fark ettim. Bunun sebebi nedir ve oğluma yardım etmek için ne yapabilirim?

Cevap: 

Beyni bir pil olarak düşünün. Beyin hasarı yaşayan bir beyin tıpkı zarar görmüş bir pil gibidir. Normal bir beyne oranla daha fazla enerji tüketme eğilimindedir. Bu nedenle iletişim sorunlarını önlemenin en iyi yolu mümkün olduğunca stresli ve yorgun olmaktan kaçınmaktır. Siz oğlunuza yardım etmek için düzenli dinlenme içeren bir program geliştirebilirsiniz. Aşağıdaki tavsiyelere uymak iyi gelecektir.


  • Düzenli bir uyku ile dinlenmek en iyi yöntem olacaktır. Bu sebeple sağlıklı uyku yöntemlerini araştırın ve yeteri kadar uyuyun. Uykusuzluktan kaçının.
  • Gün boyunca yapılan aktivitelerde mola vermeyi ihmal etmeyin. Mutlaka dinlenme süreleri bırakın.
  • Stres oluşturan durumları tespit edin ve engelleme yöntemleri geliştirin. En azından stresi azami seviyeye indirin.
  • Kişisel stres ve yorgunluk belirtilerini tespit edin. Hasta durumdaki kişi; iletişim bozulmalarının, sinirliliğinin, solunum hızının artmasının birer belirti olduğunu tespit edebilmelidir. Böylece nerede dinlenmesi gerektiğini bilir.
  • Çevrenizdeki insanları durumdan haberdar edin. Çevrenizdeki insanlar durumu bilirse ona göre davranır ve sizi yorma eğilimleri azalır. Bu nedenle devam etmekte zorunlu olduğunuz yerlerde yorulmamanız gerektiğini uygun bir dille paylaşın.

Yukarıda; beyin kanaması, beyin pıhtı atması ve beyin travması geçirmiş ve yorgunluktan muzdarip kişilere dr. Janet BROWN' un tavsiyeleri bulunmaktadır. Eğer siz de benzer bir durum yaşadıysanız kendinize özen gösterin ve dinlenmeyi ihmal etmeyin. Eğer bir hasta yakınıysanız hastanızın yorulmamasına özen gösterin. Fakat bu egzersizlerin ihmal edilmesi anlamına gelmemektedir. Egzersizler olmadan vücut tekrar güçlenmez. Bu sebeple aradaki dengeyi yakalayın ve hasta için en iyi yöntemleri tespit etmek adına doktorunuzdan yardım alın.
Beyin hasarı ve dinlenmek (Soru-Cevap) Beyin hasarı ve dinlenmek (Soru-Cevap) Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 24, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.