Beyin kanaması sonrası sinirlilik

agresifcocuk

Beyin kanaması ve öfke


Beyin kanaması sonrası sinirlilik bir çok hastada görülebilen bir yan etkidir. Beyin kanamasından sonra hayatta kalan bir çok kişinin duygu durumunda değişiklikler yaşar. Değişen bu duygulardan alışılması en zor olanın öfke olduğu söylenir. Öfke; problemleri etkili bir şekilde çözme, doğru kararlar alma, değişimle başa çıkma ve başkalarıyla iletişim becerilerini kısıtlar. Bu gibi sebeplerle öfke kontrolü ile ilgili endişelenmek normaldir. Beyin kanaması geçirmiş bir çok kişi; daha fazla ve daha kolay kızdıklarını belirtiler. Aynı zamanda beyin kanaması geçirmiş bireylerde öfke kontrolünün eskisinden daha zor olduğu gözlemlenir. Bu makalede bir beyin hasarı sonrası öfkeyi kontrol etme, öfkenin erken uyarı işaretleri ve öfke kontrolü hakkında bilgiler vereceğiz. Siz ya da bir yakınınız beyin kanaması sonrası sinirlilikten muzdaripse bu makale faydalı olacaktır.

Öfkeyi kontrol etmek neden bu kadar zor?

Birçok beyin kanaması geçirmiş kişi ve yakınları için öfkeyi kontrol etmek hastalığın kendisinden daha zor olabilir. Öfke; sinirlilik, düşmanca tavırlar, bağırmak, küfretmek, agresiflik, tehdit etmek ve hatta saldırganlık gibi şekillerde kendini gösterebilir. Öfkeyi kontrol etme güçlüğünün çeşitli nedenleri olabilir. 


 • İlk sebep beyin kanamasına bağlı olarak beyindeki kimyasal değişikliklerdir.
 • İkincisi ise beyin hasarı sonrası bazı yeteneklerinizi kaybetmenin verdiği üzüntüler olabilir.
 • Üçüncü sebep yaşam üzerindeki kontrolün azalmasıdır. Kişi beyin hasarı sonrası çok fazla sorunla uğraşması sebebiyle kontrolü azalmıştır ve bu durum kişi de öfkelenmeye yol açabilir.
 • Dördüncü sebep kişinin anlaşılamadığını düşünmesidir. Kişi çevresindeki diğer bireylerin ya da doktorların kendisini anlamadığını düşünür. Özellikle kişiler üzerinde uygulanan ve sonuç vermeyen tedavi yöntemleri bu hususta etkilidir.


Eğer bir hasta yakınıysanız hastanın öfkesini kontrol etmesine yardımcı olurken zorlanabilirsiniz. Bu zorluğun da çeşitli sebepleri vardır.


 • Kişiler öfkeleri sebebiyle kendilerine yardımcı olunmasından rahatsız olabilirler.
 • Bakımla yükümlü yakın bir aile ferdiyseniz eğer hayattaki yükünüz artmıştır ve bunca yük arasında bir de hastanın öfkesi ile başa çıkmak sizin için zor olabilir.
 • Ne yapacağınızı bilmediğinizden ötürü işlerin daha kötüye gitmesinden endişe ederek müdahale etmemeyi tercih ediyor olabilirsiniz. 
 • Hasta ile beraber sizin de duygu durumunuzda değişiklikler olabilir ve siz de öfke kontrolünü yitirebilirsiniz. 
Fakat gene de hastayı önemsiyorsunuz ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz. Bu süreçte hasta yakınlarının desteği çok önemlidir. Özellikle aile üyeleri ve arkadaşların süreci sağlıklı şekilde yürütmesi neticesinde hasta daha erken kendisini toparlar ve olumlu değişiklikler gösterebilir.

Öfke neden tehlikelidir?

Öfke demek tehlike demektir. İnsanlar öfkeliyken ne konuştuğunu ve ne yaptığını bilmez. Aynı zamanda öfkeli insanlar sağlıklı düşünemezler. Bu sebeple kişiler yaptıklarından sonra pişman olma ve vicdan azabı çekme eğilimindedirler. Öfkenin tehlikeli oluş sebeplerinden bazıları şunlardır:
 • Kendinizi ya da sevdiklerinizi fiziksel ve duygusal olarak incitebilirsiniz.
 • İnsanların sizden uzaklaşmasını sağlar.
 • Depresyon, yalnızlık ve tecrit hislerini artırır.
 • Olumsuz kararlar vermenize sebep olabilir.

Bunlar gibi yüzlerce sonuç belirtilebilir. Fakat anlaşılması gereken öfkenin insana olumlu hiç bir şey katmadığıdır. Bu sebeple sinirlenmeden önce belirtileri tespit ederek öfke kontrolünü öğrenmeye başlamalısınız.

Beyin kanaması sonrası sinirlilik ciddi bir sorundur ve yaşam kalitesini etkiler. Bu sebeple çözüm için çabalamalısınız. İlgili makalemizi okuyabilirsiniz:

Beyin kanaması sonrası sinirlilik Beyin kanaması sonrası sinirlilik Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 28, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.