Beyin kanaması sonrası öfke belirtileri ve öfke kontrolü

tartismaBeyin kanaması sonrasında sinirlilik bir çok hastada görülebilen bir durumdur. Bu durum sebebiyle hastalar yıpranmakta ve hasta yakınlarını da yıpratmaktadırlar. Bu sebeple beyin kanaması sonrası öfke sorunu kontrol altına alınması gereken bir sorundur. Beyin kanaması sonrası öfke kontrolü için öncelikle öfke belirtilerini bilmek ve öfke durumlarında ne yapılması gerektiğinin bilinmesi gereklidir. Bu makalemizde öfke belirtileri ve kontrolü hakkında bilgiler vereceğiz.

Beyin kanaması sonrası öfke belirtileri nelerdir?


Öfke kontrolünün ilk şartı öfke belirtilerini önceden tanımaktır. Sinirlenmeye başladığınızda fark edebileceğiniz duygusal ve ya fiziksel değişiklikler erken uyarı işaretleridir. Bu erken uyarı işaretlerinden bazıları aşağıdaki gibidir. Listeyi iyice inceleyin ve listeye kendinizde görülen bazı belirtileri de ekleyin.

 • Çenenizin ve yumrukları sıkıştırmak.
 • Suratta ısınma hissetmek
 • Kalbin normalden hızlı atması
 • Hızlı hareket etme dürtüsü
 • Baş ağrısı ve mide bulantısı
 • Az ya da aşırı yemek
 • Üzgün, bunalmış ve yıpramış hissi.


Ayrıca sizi ve aile üyelerinizi öfkeye daha yatkın hale getirebilecek düşünce kalıpları vardır. Kızgın insanlar sorunları nedeniyle insanları suçlama eğilimindedir. Ayrıca öfke kontrolünde sorun yaşayan insanlar çok basit şeylere çok büyük tepki verme eğilimindedirler. Bu gibi kişilerin hayatında önemli ve önemsiz ayrımını iyi yapması icap eder. Önemli ve önemsiz konuları ayırabildiğiniz de öfke kontrolü konusunda daha başarılı olursunuz.

Öfke kontrolü için ipuçları ve fikirler


Siz ve aileniz öfkenin erken belirtilerini tespit ettiğinizde öfke kontrolü konusunda daha etkin bir başarı gösterirsiniz. Öfke kontrolü hususunda denenmiş ve başarılı olmuş bazı yöntemler vardır. Bu yöntemleri hayatınızda uygulamak ve kendi yöntemlerinizi geliştirmek iyileşme sürecinde hastaya ve hasta yakınlarına faydalı olacaktır.

 • Duygularını kontrol etme gücüne sahip olduğunu kabul et. Duygularınıza kontrol edecek iradeye sahip olduğunuzu bilin ve bu konuda ben öfkeliyim diyerek içinde bulunduğunuz durumu kabullenmeyin.
 • Duygu kontrolü konusunda antreman yapın. Her öfke durumu antreman için bir fırsattır. Her seferinde öfkenizi kontrol etmeyi deneyin. Zamanla daha fazla kontrol sahibi olacağınızı göreceksiniz.
 • Unutmayın olumsuz bir durumlar hayatın normal bir parçası. Başına gelenler için sinirlenmenin normal olduğunu bil! Fakat sinirli kalırsan ve öfkeni kontrol etmezsen işleri daha da zorlaştırırsın. Kötü durumlara odaklanmak yerine yaşamınızdaki iyi şeylere odaklanmaya çalışın ve yeni gelişmeleri dört gözle bekleyin!
 • Kendine rahatlaman gerektiğini söyle. Kendinizi telkin edin. Kendi kendine konuşmak bazen bir başkasıyla konuşmak kadar etkilidir.
 • Yavaş ve derin nefes alın. Nefes konusu önemlidir. Doğru nefes almayı öğrenin. Yavaş ve derin nefesler sizi sakinleştirecektir.
 • Aklınıza ilk geleni söylemeyin ve yapmayın. Sinirlendiğinizde içinizden ona kadar sayın. Cevap vermeyi ya da tepki göstermeyi beklemek harekete geçmeden önce başkalarının da duygularını düşünmenize fırsat tanır. Bu sayede sonradan pişman olacağınız şeyleri yapmazsınız.
 • Öfke durumlarında mola vermeyi deneyin. Sinirlendiğinizde hemen tepki vermek yerine biraz sakinleşmeyi bekleyebilirsiniz. Özellikle aile bireylerinizle ya da arkadaşlarınız gibi yakınlarınız beraberken öfkelendiğinizde bir müddet ortamdan uzaklaşmayı deneyin ve zihninizi toparladığınızda tekrar dönün.
 • Sizi öfkelendiren durumlara önceden hazırlıklı olun. Sizi öfkelendiren durumları tespit etmiş olmanız bu durumlardan hayat boyu kaçınabileceğiniz anlamına gelmez. Böyle durumlarla tekrar tekrar karşılaşabileceğinizi kabullenin ve hazırlıklı olun.
 • Açık fikirli olmaya çalışın. Yanlış anlamalar sizi öfkelendirir. Bu yüzden konular hakkında hüküm vermeden önce yeterli değerlendirmeyi yapmayı alışkanlık haline getirin. Ayrıca farklı düşünen insanlar olabilir ve her zaman olacaktır. Saygı gösterirseniz daha az sinirlenirsiniz.
 • Kendini sakince açıklayın. İnsanlar anlaşılmadıklarını hissettiklerinde sinirlenirler. Fakat siz sakin kalmayı deneyin. Öfkeli bir anlatım tarzı yerine sakin ve sabırlı bir anlatım hem sizi hem de karşınızdaki kişiyi rahatlatacaktır.
 • Sizi sakinleştiren hobiler edinin. Bazı insanlar spor yaptıklarında, bilgisayar oyunu oynadıklarında ya da kitap okuduklarında sakinleşirler. Siz de kendinize uygun sakinleştirici hobiler edinin ve vakit ayırın.
 • Kötü haberleri bir kenara itin. Kötü haber almak sizi iyice gerecektir. Mesela haberler. Haberlerde çok az iyi bir şey duyarsınız. Bu yüzden sizi gerecek konuların konuşulduğu her mekandan uzaklaşın. Mümkünse bir süre televizyon izlemeyin ve haber okumayın.

Sinirlenmekten sıkıldığınızı biliyoruz. Fakat unutmayın yaşadığınız olaylar kolay değildi. Sinirlenmekte biraz haklısınız. Fakat işleri daha zorlaştırmamak adına öfken kontrolünü öğrenmelisiniz. Bu konuda yakınlarınızla ya da bir profesyonel ile konuşmaktan çekinmeyin. Sizin gibi olan insanlara ulaşın ve onlardan fikir alın.

Beyin kanaması geçirmiş ve beyin hasarı almış bazı kişilerin durumu çok daha kötü olabilir. Öfke durumları kişisel ve yakınların çabasıyla çözülemeyecek durumdadır. Bu durumda olan kişilerin kendilerine ve yakınlarına daha fazla eziyet etmeden bir psikiyatri ile görüşmesinde fayda vardır. Beyin kanaması sonrası öfke kontrolü önem verilmesi gereken bir konudur.

Beyin kanaması sonrası sinirlilik makalemizi okumanızda fayda vardır.

KAYNAK

FERAGATNAME

Beyin kanaması sonrası öfke belirtileri ve öfke kontrolü Beyin kanaması sonrası öfke belirtileri ve öfke kontrolü Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 28, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.