Beyin kanaması ameliyatı sonrası komplikasyonlar

damar

Beyin Kanaması Sonrası Komplikasyonlar

Beyin kanaması erken müdahale edilmediği taktirde ölümcül olabilen ve hatta ciddi sakatlıklara yol açabilen ciddi bir hastalıktır. Her beyin kanaması ameliyat gerektirmez. Fakat beyin kanamalarının büyük bir bölümü açık ya da kapalı ameliyat ile tedavi edilmektedir. Hatta çoğu zaman hastanın durumunun ağırlığı sebebiyle en ivedi şekilde ameliyat gerçekleşir. Beyin tüm vücudu kontrol eden yönetici organ olması sebebiyle beyin kanaması ameliyatı başarılı şekilde gerçekleşse de; beyin kanamasının boyutuna, beyinde oluşturduğu baskıya, hastanın vücut direncine, yaşına, fiziksel özelliklerine, genetik özelliklerine vs. göre komplikasyonlar görülebilir. Bazı şanslı hastalar hiç bir komplikasyonla karşılaşmazken bazı hastalarda birden fazla komplikasyon görülebilir. Bu makalede yaşanması muhtemel bazı beyin kanaması sonrası komplikasyonlar' ı konu edineceğiz. Beyin kanaması sonrası komplikasyonları önceden bilmek ve tanımak hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Subaraknoid Kanama Vazospazm

Vazospazm beyin kanaması sonrası komplikasyonlar arasında en tehlikeli olanıdır. Vazospazm beyin kanaması ameliyatı sonrası beyindeki damarların daralması olarak tanımlanabilir. Ameliyattan sonra kısa süre içerisinde gerçekleşir. Ameliyattan sonraki her geçen gün risk azalır. Ameliyat sonrası yoğum bakım ve servis sürecinde hasta sürekli takip halindedir ve vazospazm riski göz önünde bulundurularak hasta sürekli kontrol edilir. Hastanın bilinç durumunda ya da fiziksel durumunda gerileme görülürse vazospazm tespiti amaçlı hastanın tomografisi çekilebilir. Gerek görüldüğü durumlarda beyin anjiyosu yapılarak vazospazm kontrolü gerçekleşebilir. Bazen hasta vazospazm belirtisi vermese de bu kontroller gerçekleştirilebilir. Süreç doktor kontrolünde ilerler. Vazospazm tespit edilirse hastaya müdahale edilir ve tedavi başlar. Tedavinin sonuç vermediği durumlarda hayat kaybı söz konusu olabilir.

Ameliyat Bölgesinde Enfeksiyon

Enfeksiyon en riskli komplikasyonlardan birisidir. Enfeksiyon bir çok ameliyatta çoğu zaman hastalıktan ve ameliyattan daha risklidir. Hastanın hiç bir şekilde enfeksiyon kapmaması gerekir. Bu sebeple hastanın temizliğine çok dikkat edilmelidir. Hasta yatar durumdaysa altı bekletilmeden temizlenmeli, hastanın banyosu düzenli olarak yaptırılmalı, ortam steril olmalı ve olabildiğince kişilerden uzak tutulmalıdır. Hastalar gibi hasta yakınları da temizliğine dikkat etmelidir. 

Beyin Ameliyatı Sonrası Bilinç Bulanıklığı

Beyin ameliyatı sonrası bilinç bulanıklığı ameliyat sebepli ödemlerin henüz vücuttan atılmaması sebebiyle gerçekleşebilir. Ayrıca ameliyat sonrası normalde %75-80' i su olan beynin tekrar sulanması gereklidir. Bu süreçte beyin ameliyatı sonrası bilinç bulanıklığı sık olarak görülür. Zamanla düzelme eğilimindedir. Bu süreçte bol su tüketilmeli ve vücutta su tutan besinler azaltılmalıdır. Konu ile ilgili olarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz: Beyin Kanaması Sonrası Beslenme

Beyin Kanamasına Bağlı Felç

Beyin kanamasının beyinde oluşturduğu baskı sebebiyle oluşan hasara bağlı olarak felç durumu gerçekleşebilir. Felç genel olarak vücudun sadece bir tarafında görülür. Felç tamamen hareketsizlik ve hissizlik şeklinde gerçekleşebileceği gibi, güçsüzlük ve his kaybı olarak da kendisini gösterebilir. Fizik tedavi süreci ile düzelme eğiliminde olan bir durumdur. İyileşme süreci ve zorluğu hastanın direncine göre kendisini gösterir. Ameliyat sonrası doktorunuzun onayı ile fizik tedavi sürecine başlayabilirsiniz. 

Görme Kaybı ve Konuşma Bozukluğu

Beyin kanaması sonrası görme kaybı ve konuşma bozukluğu komplikasyonlardan birisidir. Beynin hasar alan bölgesine göre değişkenlik gösterebilir. Kalıcı ve ya geçici olabilir.

Beyin Kanaması Sonrası Mutlaka Bilinmesi Gereken Komplikasyonlar

Özellikle beyin kanaması sonrası ev sürecinin ilk zamanlarında şiddetli baş ağrısı ile beraber mide bulantısı ya da titreme görülüyorsa hastanın derhal hastaneye götürülmesinde imkan yoksa ambulans çağrılmasında fayda vardır. Ayrıca bahsi geçen komplikasyonlar ameliyattan hemen sonra değil bir müddet sonra kendisini göstermeye başladıysa gene kontrol tarihi beklenilmeden ameliyatı yapan doktora ulaşılmasında fayda vardır.

Bu makalede beyin kanaması sonrası komplikasyonlardan bahsetmeye çalıştık. Beyin kanaması sonrası komplikasyonların bilinmesi iyileşme sürecinin salahiyeti için önem arz eder. Bu sürecin en sağlıklı şekilde atlatılabilmesi amacıyla bilgilenmekte fayda vardır. Unutulmamalıdır ki sitemizde bulunan tüm yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için öncelikle doktorunuza başvurunuz ve en doğru bilgiyi doktorunuzdan alınız.


KAYNAKLAR: 1 - 2

FERAGATNAME
Beyin kanaması ameliyatı sonrası komplikasyonlar Beyin kanaması ameliyatı sonrası komplikasyonlar Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 01, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.