Beyin kanaması sonrası koku alamama

koku-alma, koklamak

Beyin kanaması sonrası koku ve tat

Beyin kanaması sonrası bireylerde bir çok semptom görülebilir. Yaygın olmasa da görülen bu semptomlardan birisi beyin kanaması sonrası koku alamama ve tat alamamadır. Bu sorun hakkında detaylı araştırmalar yapılmasa da bazı fikirler bulunmaktadır. Bu makalemizde beyin kanaması sonrası koku alamama neden olur tedavisi var mıdır değineceğiz.

Konu ile ilgili olarak bir hasta yakını doktor Nathan ZASLER' e soru sormuş biz de Nathan ZASLER' in cevabına bakarak fikir edinebiliriz.

Soru:
Arkadaşım 10 yıl önce bir darbe sebebiyle beyin kanaması geçirdi ve koku alma duyusunu tamamen yitirdi. Görünüşe göre beyninin koku duyusunu kontrol eden kısım kalıcı olarak hasar gördü.

Beyin herhangi bir kokuyu algılamamasına veya kaydetmemesine rağmen kokunun etkilerinin hala yaşanması mümkün müdür? Mesela, kahve veya lavanta kokusu alamamasına rağmen kahvenin uyarıcı etkilerini ya da lavanta kokusunun rahatlatıcı etkilerini hissedebilir mi

Cevap:
Beyin kanamaları sonucu koku kaybı genellikle göz ardı edilir, çünkü doktorlar bu konuda koku veya tat kaybı hakkında sorular sormaz ve test etmezler. Çoğu zaman hastalar kendileri koku ve tat alamadıklarını fark ettiklerinde durumu doktora bildirirler. Tipik olarak, tam koku kaybı yani anosmi aslında beyin kanaması geçirmiş bir çok hastada görülebilir ve bu kişilerin hayat kalitesini düşürebilir. Ne yazık ki beyin kanaması sonrası anosmi için iyi bir tedavi seçeneği henüz bulunmamaktadır. Kişiler altı ay içerisinde koku alma yeteneklerini tekrar kazanmazlarsa kayıp muhtemelen kalıcı olacaktır.

Koku almadaki karmaşık mekanizmalar nedeniyle bir kişinin koku alma duyusunun yok olmasının nedenini belirlemek zordur. Koku kaybıyla ilgili problemler, kraniyofasinal travma gibi özellikle burun geçiş yollarına zarar görmesinden kaynaklanabilir. Ayrıca koku alma sinirinini yırtılması ve ya beynin frontotemporal bölgelerinde primer ve ya sekonder koku merkezlerinin zarar görmesi sebebiyle de koku duyusu kaybedilebilir. Alzheimer ya da sigara tüketimi gibi koku alma duyusunu bozabilecek başka sebepler de bulunamktadır. Beyin kanaması ya da beyin travması sonrası koku duyusunu kaybeden kişiler koku kaybına aşina olan bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. 

Eğer arkadaşınız gerçekten anosmik ise yani koku alma duyusunu tamamen yitirmişse, muhtemelen herhangi bir koku algılamıyor ve kaydetmiyordur. Bu nedenle, arkadaşınız herhangi bir maddenin kokusunun verdiği etkilerden faydalanamaz. Bununla birlikte bu konuda çok fazla araştırma yoktur. Denemekten zarar gelmeyeceğinden arkadaşınız kokuları almayı denemeye devam edebilir.
Beyin kanaması sonrası koku alamama Beyin kanaması sonrası koku alamama Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 31, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.