Beyin kanaması sonrası görme kaybı

goz


Görme duyusu; duymak, koklamak, tatmak, hissetmek  gibi duyular arasından en baskın duyumuzdur. Araştırmacılar algı, öğrenme ve algılayışımızın %80-85'inin gözlerimiz sayesinde gerçekleştiğini tahmin ediyorlar. Fakat beyin kanaması sonrası görme kaybı ile başa çıkmak zor olabilir. Beyin kanaması sonrası görme kaybı yaşayan hastalar için bu makaleyi düzenledik.

Yaygın görme problemleri

Beyin kanamalarında ya da beyin travmalarında hastalar %20-40 oranla görme problemleri yaşar. Görüş ile ilgili problemlerin bazıları kalıcı olabildiği gibi bazıları da hızla iyişebilir. Bu durum kişiye ve beynindeki hasara bağlıdır.

Görüş ile ilgili problemler aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

  • Hizalama sorunu
  • Görsel algı sorunu
  • Görüş netliği sorunu
  • Görüş alanı sorunu


Görme kaybı sonucu ile ne olur?
Net bir şekilde göremediğimiz ya da görüş alanımızın bir bölümünü kaybettiğimizde, günlük görevler daha zor hatta imkansız hale gelebilir. Okuma, araba kullanma, parlak ışıklı ortamlarda bulunma ve gözünüzü kullanmanız gereken etkinliklerde bulunma konusunda sorunlar yaşamanız muhtemeldir. Ayrıca görme kaybı nedeniyle koordinasyon kaybı yaşanabilir ve dengede durmakta zorlanabilirsiniz. Fakat çoğu durumda görme kaybını azaltacak ya da iyileştirecek yardımcılar vardır.

Görme kaybında iyileştirici stratejiler.

Rehabilitasyon olarak beyin kanaması sonrası görme kaybı sorunu olan insanlara yardım etmek için çeşitli teknikler vardır. Bunlardan bazıları;
  • Reçeteli gözlük takmak,
  • Büyütücü kullanmak,
  • Farklı ortamlar için daha iyi veya değişken aydınlatmalar uygulamak,
  • Bilgisayar telefon gibi parlak ışıklı cihazları kullanmayı kolaylaştırmak için yardımcı teknolojilerin kullanılması,
  • Daha net görüş için kafa hareketlerini doğru yönetmeyi öğrenme,
  • Doğru görüşün beyne tekrar öğretilmesi.

Doğru profesyonel yardım alma

Beyin kanaması sonrası görme kaybı yaşayan insanlar bu durumla tek başlarına başa çıkamazlar. Mutlaka yetkin bir göz doktoru(oftalmolog) ve nörologla çalışmak gereklidir. Ortak bir çalışma ile görme kaybını en aza indirmek için bir rehabilitasyon stratejisi geliştirilmelidir.

Beyin kanaması sonrası görme kaybı yaşayan insanların yaşam kalitesinin düşmesi olağandır. Fakat görme kayıpları beyin hasarının durumuna göre iyileşebilmesi sebebiyle hayat kalitenizden ödün vermeniz gerekmez. Bu sebeple tedavi yöntemlerini, hastanelerini ve yetkin doktorları araştırmayı ihmal etmeyin.

FERAGATNAME

KAYNAK

Beyin kanaması sonrası görme kaybı Beyin kanaması sonrası görme kaybı Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 30, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.