Beyin hasarı sonrası depresyon

bunalım

Beyin kanaması/hasarı sonrası depresyon
“Gece geç saatte ağladım. Eskiden kim olduğumu ve neler yapabildiğimi düşünerek kendimi korkmuş ve yalnız hissettim. O zaman kendine acımaya başlıyordum ve bu durum beni utandırıyordu”diyor yazar Kara Swanson . Beyin kanaması/hasarından sonra yazar Kara  özellikle de iyileşmesinin erken dönemlerinde ciddi bir depresyon geçirdi. Fakat zamanla depresyonu yönetmeyi, artık kim olduğunu kabul etmeyi ve kendisi için tatmin edici bir yaşam yaratmayı öğrendi . Beyin kanaması sonrası depresyon sadece yazar Kara için değil bir çok beyin kanaması ya da beyin travması geçirmiş hasta için tehlikelidir. Beyin kanaması sonrası depresyon hayattan tat almayı zorlaştırarak hastaların iyileşme sürecini olumsuz şekilde etkileyecektir.

Depresyon nedir?


Depresyon  üzüntüdür. Birkaç gün, haftalarca ya da daha uzun uzun sürebilir. Bir zamanlar kişiye büyük neşe ve benlik duygusu katan etkinlikleri yaparken bile, yaşamdaki zevk kaybı olarak ortaya çıkabilir. Üzüntü, umutsuzluk ve cesaretsizlik duyguları ile karakterizedir. Travmatik beyin hasarı ya da beyin kanaması gibi bir rahatsızlıktan sonra ortaya çıkabilir. Bir kişinin hayatı radikal bir şekilde değiştiğinde depresyonda hissetmek normaldir . Bu bir zayıflık işareti değildir ve ahlaki bir başarısızlığı temsil etmez. Depresyon kesinlikle utanılacak bir şey değildir.
Depresyon, beynin kendisindeki kimyasal değişikliklerden kaynaklanabilir. Aynı zamanda travma sonrası stres bozukluğunun da bir belirtisi olabilir Eğer depresyon aşırı hale gelirse ve hayatınızı yaşama şeklinizi etkilerse, patolojik hale gelebilir. Erken yardım almak çok önemlidir.

Depresyon belirtileri ve bulguları


Erken teşhiste depresyonun tedavisi kolaydır. Hastanın etrafındaki bireyler ve beyin hasarı olan bireyler bu ortak belirtilere dikkat etmelidir :
 • Değersizlik, suçluluk veya kaybetmişlik hissi,
 • Konsantrasyon kaybı,
 • Azalan yaşam enerjisi,
 • İştah kaybı,
 • Uyku problemleri,
 • Yavaş düşünme veya hareket,
 • Sosyal veya rekreasyonel faaliyetlere katılma arzusunun azalması,
 • İntihar düşünceleri.

Depresyon geçiren hastalar neler yapmalıdır?


Depresyondayken, daha iyi hissetmek için yapmanız gerekenleri yapacak enerjiniz veya güveniniz yok. İşte beyin kanaması sonrası depresyonu olan kişilere önerilen birkaç strateji:

 • Günleriniz için bir rutin  oluşturun ve buna bağlı kalmaya çalışın.
 • Hayata karışmaya devam edin. Size zevk veren aktiviteler bulun ve bu aktivitelere katılmaya özen gösterin.
 • Kendinize şans verin. Gelişmelerinizi gözlemleyin ve kendinize inanın.
 • Başkalarının desteğine açık olun  Aileniz ve arkadaşlarınızla sağlıklı ilişkilerinizi devam ettirin.
 • İnanmaktan vazgeçmeyin ve her daim umut edin.Beyin kanaması sonrası depresyon tedavisi


Beyin kanaması ya da beyin travması geçirenler için iyi haber, beyin kanaması sonrası depresyonun sıklıkla kendi kendine geçtiği ya da geleneksel basit yöntemler ile başarılı şekilde tedavi edildiği görülmektedir.

Depresyon genellikle  eğitimli bir profesyonel tarafından ilaç tedavisi ya da konuşma ile tedavi edilir. Ancak tedavi olmadan depresyon belirtileri daha uzun sürebilir ve kötüye gidebilir. Kronik depresyon düşük özgüvene ve düşük yaşam kalitesine neden olabilir. Tedavi genellikle oldukça başarılı olduğundan yardım aramayı geciktirmek anlamsızdır.
Bu konu hakkında aynı konudan muzdarip olmuş yazar Kara: “Herhangi bir travmatik olaydan kurtulmanın en önemli adımlarından biri; depresyondaki kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu ve her zaman kendi başına başaramayacağını bilerek iyileşme yollarını aramak" olduğunu belirtiyor.

Beyin kanaması sonrası depresyon bir çok kişi de görülebilir. Bunun sebebi kişinin eski sağlığında olmayışı ve eski hayat kalitesinden uzaklaşması olarak belirtilebilir. Kişiler iyileştikçe depresyon belirtileri de azalacaktır. Beyin kanaması sonrası depresyon görülen ve belirtileri yoğunlaşan (saldırganlık, ciddi kişilik değişimleri gibi) kişiler mutlaka profesyonel yardıma başvurmalıdır. Depresyonun çeşitli nedenleri olabilir ve ilaç tedavisi gerekebilir.
Beyin hasarı sonrası depresyon Beyin hasarı sonrası depresyon Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 25, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.