Beyin kanaması sonrası denge problemleri

denge

Beyin kanaması sonrası denge problemleri


Beyin kanaması nedenli ya da travmatik nedenli beyin hasarı alan kişilerde dengeyle alakalı problemler gözlemlenmektedir. Beyin kanaması ya da beyin travması geçiren kişilerin %30 - %65 ' i iyileşme sürecinde baş dönmesi ya da dengesizlikten ( yani otururken ya da ayakta dururken dengede duramama) şikayet ederler. Bu yazımızda beyin kanaması sonrası dengesizlik problemlerinden bahsedeceğiz.

Denge faktörünün ağırlığı çeşitli sebeplere bağlıdır

  • Beyin hasarının ne kadar ciddi olduğu,
  • Beynin hangi bölgesinin hasar gördüğü,
  • Beyin hasarı ile beraber yaşanan yaralanmalar ( trafik kazası sebebiyle; omurga ya da bacak kırıkları gibi),
  • Beyin hasarı ya da beraber yaşanan yaralanmalar için kullanılan ilaçlar.

Denge nedir?


Denge vücudunuzu ayaklarınız üzerinde ve merkezde sabit tutma yeteneğidir. Dengenizi sürdürme yeteneği, fiziksel gücünüz ve koordinasyonunuz, duyularınız ve bilişsel (düşünme) yeteneğiniz dahil olmak üzere birçok faktör tarafından belirlenir.

Denge neden önemlidir?


Dengeniz zayıf olduğunda, düşme ve başka bir beyin hasarı veya kemik kırılması riski vardır. Otururken ve ayakta dururken dengeyi korumak, öz bakım ve yürüyüş dahil tüm günlük aktivitelerimiz için önemlidir. Zayıf denge, spor, araba ve iş gibi birçok aktiviteye katılmanıza engel olabilir.

Denge sorunlarını tespit etme


Fizikçiler (fiziksel tıp veya rehabilitasyon doktoru), nörologlar, kulak burun boğaz uzmanları (KBB) ve nöro-oftalmologlar dahil, denge sorunlarının teşhis ve tedavisinde birçok farklı sağlık hizmeti sağlayıcısı yer alabilir. Denge sorunlarının tespiti için kullanılan ilaçların yan etkileri hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz. Bu hususta beyin cerrahı ya da fizik tedavi doktorundan yardım alabilirsiniz.

Beyin kanasından/hasarından sonra denge sorunlarının yaygın nedenleri nelerdir?


İlaçlar: Yaygın olarak kullanılan bir dizi ilaç baş dönmesine, baş dönmesine ve denge kaybına neden olabilir. Bu ilaçlara; bazı tansiyon ilaçları, antibiyotikler, sakinleştiriciler, kalp ilaçları ve anti-nöbet ilaçları dahildir. Doktorunuza, aldığınız ilaçlardan herhangi birinin baş dönmesine veya dengeleme sorunlarına neden olup olmadığını sorun. İlaçlarda veya dozajlarda yapılan bir değişiklik sorunu iyileştirebilir.
Tansiyon düşmesi: Ayakta dururken veya aniden otururken tansiyon düşmesi baş dönmesine sebep olabilir. Tuvalette veya sandalyede otururken ya da yataktan kalkarken hızla kalktığınızda daha sık görülür. Tansiyonunuzu, otururken ve ayakta dururken ölçmeniz düşük tansiyona bağlı denge sorunlarını teşhis etmenize yardımcı olabilir.
Görme ile ilgili problemler ( görme bozukluğu ): Görme, dengenizi korumanız için gereken en önemli duyulardan biridir. İkili görme, görme dengesizliği, kısmi görme kaybı ve derinlik algısı gibi sorunlar dengenizi daha da kötüleştirebilir.
İç kulak problemleri ( vestibüler bozukluklar ): İç kulağınızda dengenizi korumanıza yardımcı olan birçok küçük organ vardır (vestibüler sistem / labirent olarak adlandırılır). İç kulağınızda, sıvı içeren ve başınızın dönüşünü izleyen ince, saç benzeri sensörlere sahip üç halka şeklinde bir yapı (yarım daire biçimli kanallar) vardır. Ayrıca, kafanızın doğrusal hareketlerini izleyen başka yapılara da (ortolit organları) sahiptir. Bu otolit organları sizi harekete ve yerçekimine duyarlı yapan kristaller içerir. Vestibüler sisteminiz kafa travmanız sebebiyle zarar görürse; denge ve baş dönmesi sorunları yaşabilirsiniz. Üç çeşit vestibüler bozukluk vardır:
Bir şeyleri algılama yeteneğinizle ilgili problemler ( duyusal bozukluklar ): Örneğin, ayaklarınızdaki sinirler beyninize dengenizi korumanıza yardımcı olacak mesajlar gönderir. Bu sinirler beyin hasarınız sebebiyle zarar görürse, beyniniz ihtiyaç duyduğu mesajları alamayabilir. Beyninizin dengesini korumak için görme ve iç kulaklarınıza daha fazla güvenmesi gerekebilir.
Beyin sapı yaralanması : Beyin sapı ve beyincik (beynin hareketlerini kontrol eden bölümleri) için travmatik bir yaralanma, yürümenizi ve dengenizi korumanızı zorlaştırabilir.
İç kulak sıvısının orta kulağa sızmasıperilymph fistül denir ) bazen kafa travmasından sonra ortaya çıkar. Yürürken veya ayakta dururken baş dönmesine, mide bulantısına ve kararsızlığa neden olabilir.
Akıl sağlığı sorunları : Bazen beyin hasarından muzdarip olan insanlar; kaygı, depresyon veya düşme korkusu yaşarlar. Bu koşullar denge sorunlarına neden olabilir ve ya artırabilir. Doktorlar buna psikojenik baş dönmesi der.

Tedavi seçenekleri


Beyin kanaması/travması sonrası denge problemlerinin çeşitli nedenlerden olabileceği göz önünde bulundurulduğunda tedavi şekillerinin de neden tespiti ile netleşeceği anlaşılmaktadır. Denge probleminin kaynağı tespit edilmekle; beyin cerrahları, nörologlar, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları, psikiyatri doktorları ve psikologlardan yardım alınmalıdır. Birden fazla sebep sebebiyle birden fazla tedavinin uygulanması gerekebilir.

Dengenizi iyileştirmenin yolları:  • Gücünüzü ve esnekliğinizi artırmak, dengenizi korumanıza yardımcı olacaktır. Ayak bileği, bacaklar ve karın bölgesi egzersizleri ile kas güçlendirmesi fayda sağlayabilir. Konu hakkında fizyoterapistinizden yardım alınız.
  • Denge problemleri için özel egzersizler bulunmaktadır. Oturma, kalkma gibi. Bu gibi egzersizler hakkında fizyoterapistinizden yardım alın.
  • Farklı koşullarda ayakta durmayı veya yürümeyi deneyin. Örneğin, dengeleme vizyonuna olan bağımlılığınızı azaltmak için gözleriniz kapalı dururken pratik yapabilir veya dengeleme vizyonunu kullanma yeteneğinizi geliştirmek için bir yastığın üzerinde durabilirsiniz. Ayaklarınızın birbirinden uzaklığını değiştirin. Bu gibi egzersizler mutlaka bir profesyonel yardımıyla ve yeterli güvenlik önlemleri ile yapılmalıdır. Egzersizler sebebiyle düşerek kafanızı çarparsanız yeni bir travma geçirmeniz ve işlerin kötüye gitmesi olasıdır.
  • Uzun mesafeler yürümek gibi yürürken dengenizi artıracak etkinlikler yapın; sohbet ederken bir başkasına ayak uydurmak; çimler ve kaldırımlar gibi farklı yüzeylerin üzerinde yürümek, kalabalık yerlerde yürümek gibi.
  • Dengeniz üzerinde çalışırken dikkatli olun ve etrafta kimse olmadığında düşmemek için uygun bir seviyede çalıştığınızdan emin olun. Fiziksel veya mesleki bir terapist, evde pratik yapabileceğiniz güvenli bir program tasarlamaya yardımcı olabilir.
  • Beyin hasarına bağlı diğer sorunlar için doktor yardımı almalısınız. Mesela iç kulak problemleri gibi.


Denge problemleri hemen iyileşir mi?


Denge problemlerinizin ne kadar çabuk iyileşeceği, beyindeki hasar derecesine ve beyin hasarı öncesindeki sağlık durumunuza bağlıdır. Birçok bozulma türünü içeren beyin yaralanmaları haftalar, aylar veya yıllar sürebilir. Denge problemleri doğru tedavi ile düzelme eğilimindedir. Hastalar zamanla düzgün yürüdüğü gibi koşma gibi etkinlikler de yapabilmektedir.
Beyin kanaması sonrası denge problemleri Beyin kanaması sonrası denge problemleri Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 24, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.