Beyin kanaması sonrası baş ağrıları

bas-agrisiBEYİN KANAMASI VE BAŞ AĞRISI


Beyin kanaması sonrası baş ağrısı birçok hastada görülür fakat genel olarak iyileşme eğilimindedir. Eğer ameliyat olduysanız günler ya da haftalar içerisinde baş ağrılarınız hafifleyecektir. Fakat bazı durumlarda baş ağrıları aylar ya da yıllar sürebilir.

Baş ağrısı; beyin sarsıntısı, beyin kanaması veya laserasyon sebebiyle görülebilir. Fakat bazı hastalarda baş ağrısı kronik hale gelebilir. Kronik hale gelen baş ağrılarının sebepleri konusunda tartışmalar devam etmektedir ve halen anlaşılmaya çalışılmaktadır.

Beyin travmalarından ya da beyin kanamalarından sonra yapılan nörolojik muayene ve görüntülemeler baş ağrılarına sebep olan anormallikleri ortaya koyamamaktadır. Bu sebeple baş ağrısı gibi semptomların psikolojik olduğu düşünülmektedir.

Beyin kanaması sonrası baş ağrısının klinik özellikleri kişiden kişiye değişebilir. Baş ağrıları kronik gerilim tipi baş ağrısına dönüşebilir. Bu baş ağrıları genel olarak başın her iki tarafını etkileyebilir ve sık sık kendini tekrar eder. Genel olarak hafif ve orta şiddetlidirler. Bazen şiddetli baş ağrıları da görülebilir ve migrene benzer belirtiler gösterebilirler.
Beyin kanaması sonrası baş ağrısı yaşayan kişiler beyin kanamasının diğer semptomlarını da yaşabilir. Baş ağrısıyla beraber; baş dönmesi, kulaklarda çınlama, görüş bulanıklığı, depresyon, anksiyete, kişilik değişikliği gibi nörolojik semptomlar görülebilir.


Beyin kanaması sonrası baş ağrısı tedavisi


Yukarıda da bahsedildiği gibi çoğu baş ağrısı tedavi sürecinde zamanla düzelme eğilimindedir. İyileşme süreci normal şekilde ilerlediği taktirde herhangi bir tedaviye gerek kalmadan zamanla kendi kendine düzelecektir. 

Bu süreçte ilaç tedavisi uygulanabilir. Fakat beyin kanaması geçirmiş bir bireyde ilaç kullanımı dikkatli ve kontrollü gerçekleştirilmelidir. İlaç kullanımı ile ilgili olarak mutlaka doktorunuzla irtibata geçin ve reçete edilen ilaçları kullanın. Baş ağrısına karşı daha etkili ve ağır olan ağrı kesicilerin iyileşme sürecinin ilk dönemlerinde kullanılması sakıncalı olabilir.

İlaçsız tedavi yöntemlerinde ise hasta ve hasta yakınlarının bilmesi gereken şeyler vardır. Öncelikle baş ağrısını tetikleyen bir durumlar varsa. Hasta baş ağrısını tetikleyecek durumlardan uzaklaşmalıdır. Ayrıca hasta bu süreçte dinlenmelidir. Parlak ışıklar ve gürültü hastayı yoracak baş ağrılarını tetikleyerek artıracaktır. 

Hastanın beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Özellikle tuzlu ve hazır gıdalar bu süreçte önerilmez. Hasta bol bol su tüketmelidir. Beyin sağlığını korumada ve iyileşme sürecinde su tüketimi oldukça önemlidir. Bu süreçte hastanın günde en az 2 litre hatta içebiliyorsa daha fazla su tüketmesi gereklidir. Ayrıca gluten vücutta su tutması sebebiyle önerilmez. Su tüketimi, tuzlu hazır gıdalardan tamamen uzak durulması, gluten tüketiminin en aza indirilmesi en temel ilkelerdir.

Ağrının psikolojik olduğu düşünülüyorsa bir psikologdan yardım alınabilir. Bu süreçte hastanın strese gireceği aktivitelerden uzak durması faydalı olabilir. Hasta psikolojik olarak da iyi hissetmelidir.

Baş ağrıları çok şiddetli ve mide bulantısı ile beraber kendisini gösterirse hasta yeni bir beyin kanaması geçiriyor olabilir. Böyle bir durumda en yakın acil servise gidilmesinde fayda vardır.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere iyileşme sürecindeki baş ağrıları normaldir. Özellikle açık beyin ameliyatı olan kişiler de baş ağrısı sıklıkla görülür. Beyin kanaması sonrası baş ağrısı hakkında doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Beyin kanaması sonrası baş ağrısı genel olarak zamanla kendi kendine düzelmektedir.

Beyin kanaması sonrası baş ağrıları Beyin kanaması sonrası baş ağrıları Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 31, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.