Beyin Kanaması Nasıl Önlenir ?

bardak-su

BEYİN KANAMASI ÖNLEMLERİ

Beyin kanaması ölüm oranı yüksek olan, kişide ciddi sakatlıklar bırakabilen ciddi bir hastalıktır. Sağlıklı insanlarda dahi beyin kanaması görülebilir. Bu sebeple özellikle beyin kanaması belirtileri olan kişiler, yüksek tansiyonu bulunan kişiler ve ailesinde beyin kanaması geçirmiş kişiler daha fazla risk altında olmaları sebebiyle daha fazla dikkat etmeli ve beyin kanaması önlemleri hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Bahsettiğimiz gibi sağlıklı insanlarda dahi bu hastalık görülebildiğinden her insan beyin kanaması önlemlerini almalı kendisi ve sevdikleri için sağlığına dikkat etmelidir. Peki beyin kanaması önleme nasıl olur? Beyin kanaması önlenebilir mi? Bu makalemizde bu konulardan bahsedeceğiz.

Bol Bol Su İçmek 

Bol su içmek ve sıvı tüketme konusunda gereken özeni göstermeliyiz. Beynin %70-%80' i sudur. Beyinde bulunan su kanallarının beslenmesi için kişiler su tüketimine özen göstermelidir. Azami günde iki litre su tüketilmelidir. Su tüketimi sadece beynin değil başta böbrekler olmak üzere tüm vücudun şifasıdır diyebiliriz. Bu sebeple su içmek için susamayı beklememeli ve bunu bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Su içme alışkanlığını kazanmak istiyorsanız; kola, soğuk çay gibi zararlı içecekler yerine yemeklerin yanında su tüketebiliriz. Özellikle sıcak havalarda vücudun sürekli su atması sebebiyle yanımızdan suyu eksik etmemeliyiz. Kişinin direk vücudunun susuz kalması ve direk güneş ışığına uzun süre maruz kalması beyin kanaması riskini artırabilir.

Kavurucu Sıcaklara Dikkat

Böyle havalarda yukarıda da belirttiğimiz gibi kişinin vücudunda ciddi su kaybı oluşur. Risk grubunda olan kişiler böyle havalarda mümkünse dışarı çıkmamalıdır. Çıkmaz zorunda ise direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Güneş ışığından korunmak için şemsiye veya kaliteli bir şapka kullanılabilir. 

Uzun süre direk güneş ışığına maruz kalmak zorunda kalmış kişiler serinleme amaçlı olarak kafalarını soğuk su ile yıkamamalıdır. Kızgın bir tavayı çeşmenin altına tuttuğunuzu düşünün. Çok ısınmış bir kafayı direk soğuk su ile yıkamakta aynıdır. Bu sebeple öncelikle bir gölgeye geçerek başınızı serinletin ve daha sonra başınızı yavaş yavaş yıkayabilirsiniz.

Travmalardan Korunun

Kafaya alınan bir darbe ya da başınızı bir yere çarpmanız neticesinde beyin kanaması geçirebilirsiniz. Özellikle anevrizma yani beynin bir damarında baloncuk oluşması durumu olan kişiler ve ailesinde anevrizma olan kişiler travmalara karşı daha dikkatli olmalıdır. Kişiler kafalarını korumalı, motosiklet ve bisiklet kullanıyorsa mutlaka kask kullanmalıdır. Ayrıca araç kullanan kişiler emniyet kemeri takmayı ihmal etmemelidir. 

Doğru Beslenme ve Tansiyon Kontrolü

Kişiler vücutta su tutan, ödem olmasına sebep olan yiyeceklerden uzak durmalıdır. Özellikle tuzlu ve glutenli yiyecekler vücutta su tutar ve ödeme sebep olur. Vücuttaki su devirdaiminin düzgün olması beyin kanması riskini azaltır. Fast food türü besinler aşırı miktarda tuz ve gluten içerebilir. Bu yüzden dikkatli tüketilmeli. Tüketildiği zamanlarda ise su içme miktarı artırılmalıdır. 

Yüksek tansiyon hastalığı bulunan kişiler tansiyonlarını yükseltecek etkenlerden uzak durmalıdır. Tansiyonlarını sürekli kontrol altında tutmalı ve ilaçlarını kullanmayı ihmal etmemelidirler.

Stresten Uzak Durun

Stres bir çok hastalığın tetikleyicisi olduğu gibi beyin kanamalarında da risk artıran faktörlerden biridir. Streste uzak durmak yaşadığımız hayatta çok zordur. Bu sebeple stresten uzak duramıyorsak stresle başa çıkmayı öğrenmeliyiz. Kişiler hayatta en önemli şeyin sağlık olduğunu unutmamalıdır.

Sigara, uyuşturucu ve Alkol Kullanımını Sonlandırın

Sigara, uyuşturucu ve alkol vücut direncinizi düşüren etmenlerdir. Bu zararlı alışkanlıklar çeşitli damar hastalıklarına sebep olabildikleri gibi. Beyin damarlarının zayıflamasında da etkin rol oynarlar. Sigaranın uzun süreli bir intihar olduğunu unutmayın.

Doktor Kontrolünü İhmal Etmeyin

Ailesinde ve yakın akrabalarında beyin kanaması vakası görülen kişiler ya da beyin kanaması belirtileri gösteren kişiler donanımlı bir hastanede yetkin bir doktora başvurmalıdır. Kişide anevrizma tespit edilirse hasta beyin kanması geçirmeden çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilir.

Kan Sulandırıcıları Bilinçsiz Kullanmayın

Kan sulandırıcı ilaçlar beyin kanaması riskini artırabilir. Ya da beyin kanaması geçiren bir kişinin kanamasının durmamasına ve ölümcül hale gelmesine sebep olabilir. Bu yüzden bu tür ilaçları kullanırken doktorunuzdan görüş alın. Eğer anevrizma sorununuz varsa mutlaka doktorunuza danışın. Ayrıca ilaçlar dışında çeşitli besinler de kan sulandırıcı özellikler gösterebilir. Bu tür besinleri bilinçsizce tüketmemelisiniz.

Bu makalemizde beyin kanaması önleme yollarından bahsettik. Beyin kanamasının önlemleri yukarıdaki gibidir. Beyin kanaması önlemleri hakkında doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Unutmayın ki sitemiz sadece bilgilendirme amaçlıdır. Burada bahsi geçen önlemlerin tamamına uymanız beyin kanaması geçirmeyeceğiniz anlamına gelmez. En doğru teşhis, tedavi ve önlemleri doktorunuza danışın.

Kaynaklar: 1 - 2 - 3

Beyin Kanaması Nasıl Önlenir ? Beyin Kanaması Nasıl Önlenir ? Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 10, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.