Beyin Kanaması Geçiren Hasta Kurtulur mu?

beyin

BEYİN KANAMASI TEHLİKESİ

Beyin kanamaları her yaştan insanı tehdit eden, bebeklerde dahi görülebilen fakat daha çok 50 yaş üstü kişilerin karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Beyin kanaması geçirecek kişi beyin kanaması belirtileri gösterebileceği gibi hiç belirti de vermeyebilir. Ayrıca travma sebebiyle gerçekleşebilmesi sebebiyle de her bireyin hakkında bilgi sahibi olması gereken bir konudur. Beyin kanaması geçiren kişiler için hastanın durumuna göre çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Tedavi yöntemlerinin başarılı olması ve hastaya zamanında müdahale edilebilmesi neticesinde beyin kanaması kurtulma şansı artar. Beyin kanaması kurtulma şansı hastanın genel durumuna da bağlı olarak değişebilir. Bu sebeple bu makalemizde beyin kanaması kurtulma şansı nedir anlatmaya çalışacağız.


BEYİN KANAMASI KURTULMA ŞANSI

Beyin kanamasından hayat kaybı olmadan kurtulabilmek için öncelikle erken müdahale çok önemlidir. Erken müdahale ile hastanın kanaması zamanında durdurulabilir ya da hangi müdahale gerekiyorsa zamanında yapılabilir. Bu sebeple hızlı bir şekilde hastaneye yetiştirilen hastaların kurtulma oranı geciken hastalara oranla artar.

Hastaneye yetiştirilen hastanın ne tür bir hastaneye gittiği de çok önemlidir. Beyin kanaması çok ciddi bir hastalık olması sebebiyle civardaki en yakın ve en donanımlı hastanede müdahale önemlidir. Hastanede yeterli görüntüleme ve müdahale sistemlerinin olması gereklidir. Yeterli bir hastaneye yatışı sağlanan hastanın kurtulma şansı bir tık daha artar.

Beyin kanamasının beynin hangi bölgesinde gerçekleştiği ve müdahale edilene kadar ne kadar süre geçtiği önemli etkenlerden birisidir. Müdahalesi zor ya da yaşamı direk tehdit eden bir bölgede ise hastanın kurtulma şansı düşebilir.

Yapılan operasyonun başarısı hastanın hayatı kurtarabilir. Hastaya ne şekilde müdahale ediliyor olursa olsun müdahalenin mutlak suretle başarılı olması gereklidir. Başarısız sonlandırılan müdahaleler sonucunda hastada can kaybı ya da kalıcı/geçici sakatlık yaşanabilir. Beyin kanamasının yeri ve yoğunluğu müdahaleyi zorlaştıran etmenlerdendir. Başarılı bir müdahale hastanın yaşamını kurtarmada artı rol üstlenir.

Müdahale sonrası süreçte hastanın bakımı ve enfeksiyon kapmaması gereklidir. Hastanın bakımı, kontrolleri gereğince yapılır ve enfeksiyon kapmaması için yeterli ortam oluşturursa hastanın hayat kaybı riski azalacaktır.

BEYİN KANAMASI GEÇİREN HASTA KURTULUR MU?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hastanın kurtulabilmesi için öncelikle yeterli şartların oluşması gerekmektedir. Hastanın kurtulup kurtulamayacağı konusunda oran vermek doğru bir yaklaşım olmaz. Beyin kanaması ölümcül sonuçlar doğurabilir fakat teknoloji ve hastane imkanları ile başarılı doktorlarımız sayesinde genel manada bu tür hastaların kurtulma şansı her geçen gün daha da artmaktadır.

Eğer bir hastanız varsa en doğru bilgiyi doktorunuzdan alınız. Hastanızın takibini yapan doktor hastanın durumuna göre size bilgi verecektir. Beyin kanaması kurtulma şansı nedir sizlere bilgi vermeye çalıştık. Beyin kanaması kurtulma şansının hastanın durumuna göre değişebileceğini ve hasta yakınlarına çok iş düştüğünü belirttik.

Beyin Kanaması Geçiren Hasta Kurtulur mu? Beyin Kanaması Geçiren Hasta Kurtulur mu? Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 15, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.