Beyin Kanamalarında Her Dakika Çok Önemli!

kritik sure

Beyin Kanaması Kritik Süre

Beyin kanaması çoğu zaman aniden gelişir ve kanamadan sonraki her saniyenin hastanın hayatı ve sağlığı açısından önemi vardır. Beyin kanaması kritik süreler ilk iki saat, ilk yirmi dört saat, ilk 3 gün, ilk 1 hafta, ilk 3 hafta, ilk 3 ay, ilk 6 ay, ilk 1 yıl olarak çeşitlenebilir. Beyin kanaması kritik sürelerin her birinin bitişinde hasta daha stabil hale gelme eğilimindedir. Fakat beyin kanaması ciddi bir kanama türü olması sebebiyle hastanın kritik süreleri tek tek atlatması hayat kaybı ya da sakatlık olmayacağı anlamına gelmez.Bu makalede beyin kanaması kritik süreler hakkında bilgiler vereceğiz.

Beyin Kanaması İlk İki Saat

Bu süreç en önemli süreçtir diyebiliriz. Bu süreçteki başarı hastanın hayat kaybı yaşayıp yaşamayacağını ya da kalıcı/geçici sakatlık yaşayıp yaşamayacağını belirleyebilir. Beyin kanamalarında hayat kaybı riski büyüktür. Hayat kayıpları genellikle bu zaman diliminde gerçekleşir. Hastanın hayat kaybı ya da ciddi sakatlıklara maruz kalmaması için bu süreç içerisinde hastanede olması gereklidir. Bu süreçte hasta durumuna göre değerlendirilir. Bu süreç doktorlar tarafından yönetilir. Hastanın daha donanımlı bir hastaneye sevk edilip edilmeyeceğine, ameliyat edilip edilmeyeceğine, kan boşaltımı için stent takılıp takılmayacağına hastanın vasisi onayıyla doktor karar verir.

Beyin Kanaması İlk 24 Saat

Hasta yoğun bakımdaysa hayati risk devam ediyor demektir. Hasta bu zaman diliminde halen risk barındırır. İlk iki saatte uygulanan tedbirler uygulanmaya devam eder. Gerekiyorsa hastanın beyin kanaması ameliyatı için durumunun stabil hale gelmesi beklenebilir. Eğer hayat kaybı riski ciddi bir boyuttaysa acil ameliyata alınabilir.

Beyin Kanaması İlk 72 Saat

Hastanın hayati riskleri devam eder. Fakat beyin kanamalarında ilk 72 saatin atlatılması çoğu zaman iyiye işarettir. Hasta stabil duruma gelmeye daha yakındır. Bu süreçte hasta stabil duruma geldiyse artık ameliyattan söz edilebilir.

Beyin Kanaması İlk 1 Hafta

Hasta hakkındaki riskler halen devam etse de ilk bir haftanın atlatılması iyiye işarettir. İlk 72 saatte geçerli olan durumlar halen geçerlidir.

Beyin Kanaması İlk 3 Hafta

İlk 3 haftaya kadar hasta yoğum bakımdan çıkarıldıysa artık hayati risk önemli ölçüde azalmış demektir. Artık iyileşme sürecine girilmiştir. Durumuna göre bazı hastalar servise alınmış olabilir. Hatta durumu daha iyi olan hastalar eve gönderilmiş olabilir. Varsa hastada bulunan beyin kanaması sonrası komplikasyonlar incelenerek hastanın tedavisine odaklanılmalıdır.

Beyin Kanaması İlk 3 Haftadan Sonrası

Bu süreç hastanın tam iyileşme sürecidir. Çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Hasta çok ağır bir süreçten geçmiş olması sebebiyle durumunun ağırlığına göre halen yorgundur. Fakat hayati riskleri önemli ölçüde azalmıştır. Beyin kanaması geçiren hastalar ilk 1 yıl ciddi bir disiplin ile kontrollerine devam etmeli ve sağlığına her açıdan dikkat etmelidir. Bu süreç genel olarak fizik tedavi ve zihin toparlanması ile geçer. Hastalar sigara, alkol vs. kötü alışkanlıklarını kesinlikle bırakmalıdırlar.

Yukarıda bahsi geçen süreçler hastanın durumuna göre değişir. Bir kere beyin kanaması geçirmiş bir hastanın tekrar bir beyin kanaması geçirme riski normal bir insana göre daha fazladır. Hastalar ve hasta yakınları bunu unutmamalı beyin kanaması geçirmiş kişilerin hayatı ciddi bir şekilde disipline edilmelidir. Doktor kontrolleri aksatılmamalı, aksi durumlarda derhal hastaneye gidilmeli ve doktor önerilerinden çıkılmamalıdır. Bazı hastalarda kalıcı hasarlar bulunabileceği gibi bazı hastalar beyin kanaması geçirmede önceki hallerinden bile iyi duruma gelebilirler. Özellikle bu gibi hastalar kendileri hakkındaki risklerin geçtiğini düşünmemeli ve sağlıklarına dikkat etmeye devam etmelidir. Beyin kanaması kritik süre süreci hakkında bilgi vermeye çalıştık. Lütfen beyin kanaması kritik süre hakkında en doğru bilgiyi doktorunuzdan alın. Unutmayın ki internet mecrasında yer alan bilgiler geneldir ve kişileri bireysel olarak yönlendiremez.

FERAGATNAME

Beyin Kanamalarında Her Dakika Çok Önemli! Beyin Kanamalarında Her Dakika Çok Önemli! Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 05, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.