Baş ağrısı hakkında hiç duymadıklarınız

bas-agrisi

Baş ağrısı

Hemen hemen her insan baş ağrısı yaşamıştır. Baş ağrıları genel olarak ucuz ağrı kesiciler ile iyileşme eğilimindedir. Ancak baş ağrısı şiddetli ve her zamanki gibi değilse beyin kanaması, tümör veya kan pıhtısı konusunda endişe verici olabilir. Fakat baş ağrısı nadiren ağır sonuçlar doğurur.. Gene de baş ağrısının sebeplerini ve sonuçlarını bilmekte fayda vardır.
Baş ağrısnın sebepleri çoğu zaman tespit edilemez. Beyin dokusu ve kafatasında ağrı çeken sinirler olmaması sebebiyle ağrı sebebi olma ihtimalleri bulunmamaktadır. Ancak baş ve boyundaki kan damarları, beyni çevreleyen dokular ve sinirler ağrıya sebep olabilir. 

Baş ağrısı sebebiyle ne zaman endişelenmeliyiz?

Birçok baş ağrısı türünü kendiniz halledebilirsiniz ve doktorunuz zorlu baş ağrılarının çoğunu kontrol etmek için size ilaç verebilir. Ancak bazı baş ağrıları acil tıbbi bakım gerektirir. Baş ağrıları konusunda endişelenmeniz gereken durumlar için bazı uyarı işaretleri şunlardır:
 • 50 yaşından sonra ilk gelişen baş ağrıları.
 • Baş ağrınızın düzeninde değişimler.
 • Olağandışı şiddetli bir baş ağrısı.
 • Öksürük veya hareket ile artan baş ağrısı.
 • Sürekli kötüleşen baş ağrıları.
 • Kişilik veya zihinsel işlevdeki değişikliklerle beraber görülen baş ağrıları.
 • Yüksek ateş ve boyun sertleşmesinin eşlik ettiği baş ağrısı veya görsel rahatsızlıklar, konuşma bozukluğu, zayıflık, uyuşukluk veya nöbet gibi nörolojik semptomlarla görülen baş ağrıları.
 • Gözlerin kanlanması ile birlikte gelen baş ağrıları.
 • Başa alınan bir darbe sonucu ya da çarpma sonucu baş ağrısı.
 • Normal günlük aktiviteleri engelleyen seviyede baş ağrıları.
 • Sizi uyandırabilecek seviyede aniden başlayan baş ağrıları.
 • Kanser veya bağışıklık sistemi bozuk olan hastalarda olan baş ağrıları.

Baş ağrısı çeşitleri

300'den fazla tipte baş ağrısı vardır, ancak baş ağrılarının sadece% 10'unun bilinen bir nedeni vardır. Diğer baş ağrılarına birincil baş ağrısı denir. İşte bazı baş ağrısı çeşitleri.

Gerginlik sebepli baş ağrıları

Her dört yetişkinin yaklaşık üçünde meydana gelen gerginlik baş ağrılarıdır. Baş ağrıları arasında en yaygın olanıdır. Çoğu durumda hafif ve orta şiddettedirler. Bazı kişilerde haftada 3 ya da 4 kere dahi görülebilmektedir.
Tipik gerginlik baş ağrısı, başın her iki tarafında da ağrıya sebep olabilir. Gerginlik baş ağrıları olan insanlar başlarının kazan gibi olduğundan bahsedebilirler. Akabinde omuz ve boyun ağrıları da gelişebilir. Gerginlik sebepli baş ağrıları yorgunluk ve stres sebebiyle gerçekleşebilir. Ayrıca boyun ve çene kaslarındaki problemler sebebiyle de gerçekleşebilir. Ortalama süresi 20 dakika ile 2 saat arasındadır.
Bu tip baş ağrıları genelde ağrı kesiciler yardımıyla düzelebilmektedir. Fakat reçetesiz dahi olsa doktorunuzdan tavsiye almadan ilaç kullanmanız tavsiye edilmez. Lütfen ilaç prospektüsünü okumadan ilaç kullanmayın. İlaç dışında ılık bir duş, kısa bir uyku, sıvı tüketimi ya da hafif bir atıştırmalıkla da geçiştirebilirsiniz.
Sık sık gerilim sebepli baş ağrıları yaşayan kişiler baş ağrısına sebep olan tetikleyicilerden uzak durmayı tercih edebilir. Baş ağrınızın sebebi susuzluk ya da açlık olabilir. Bu sebeple bol su için ve öğün atlamayın. Ayrıca gerginlik sebepli baş ağrıları için gevşeme tekniklerini öğrenin ve pozitif olun. Nefes egzersizleri ve yoga birer gevşeme tekniği olarak etkilidir. Boyun ve omuzlarla beraber seyreden ağrılar için kendinize masaj yaptırarak gevşeyebilirsiniz.
Gerginlik sebebiyle baş ağrıları çoğu zaman küçük müdahaleler ile düzelse de düzelmediği durumlar olabilir. Böyle durumlarda doktorunuza başvurunuz. Size farklı ilaçlar önerebilir. Ayrıca psikolojik destek almanız gerekebilir. 
bas-agrisi

Migren

Migren, gerginlik baş ağrılarına oranla daha az görülür, ancak genel olarak çok daha şiddetlidir. Kadınlarda erkeklere göre iki ila üç kat daha fazla migren ağrısı görülür.
Nörologlar, migrenlerin beynin kan akışındaki ve sinir hücresi aktivitesindeki değişikliklerden kaynaklandığına inanmaktadır. Migren genetik olabilir. Migren rahatsızlığı olan kişilerin yakınlarında da migren gözlemlenmektedir.

Neler migreni tetikler?

Migrenler tetiklenmeden de ortaya çıkabilir ama genel olarak bir tetikleyici sebebiyle migren ağrısı başlar. Migreni tetikleyen etmenler kişiden kişiye değişir. Ancak bir migren hastası genellikle aynı tetikleyicilere karşı hassastır. Aşağıda en yaygın migren tetikleyicilerini listeledik.

Ana migren tetikleyicileri

 • Hava değişimi, yüksek nem ve sıcaklık.
 • Aşırı uyku ya da uykusuzluk.
 • Yorgunluk.
 • Duygusal stres.
 • Aşırı ve rahatsız edici: ışık, yüksek sesler ve güçlü kokular.
 • Beslenme tetikleyicileri:
  • Öğün atlamak
  • Alkol
  • Çikolata
  • Kurutulmuş et ve balıktaki nitratlar
  • Eski peynirler
  • Kafeinde artış veya azalma
  • MSG ya da Çin Tuzu (genellikle hazır yiyeceklerde bulunur)

Migren belirtileri

Migren genel olarak akşam vaktinde ya da uykudan önce başlar. Bazı insanlarda migren atağı öncesi yorgunluk, depresyon, halsizlik ve huzursuzluk görülebilir. Migren belirtileri çok fazla olması sebebiyle bir çok insan baş ağrılarının sebebinin migren olduğunu bilmez ve migren sinüzit ya da gerginlik sebepli baş ağrıları ile karıştırılır.
Migrenlerin neredeyse %20 si aura adı verilen nörolojik semptomlar ile başlar. Aura görsel ya da duyusal olarak kendini gösterebilir. Baş ağrısından önce görülen parıltılar, yanıp sönen ışıklar, dalgalı çizgiler ve geçici görme kayıpları aura olarak değerlendirilebilir. Ayrıca yüzde ve elde uyuşma ve karıncalanma da meydana gelebilir.Bazı hastalarda baş ağrısı olmasa bile bu semptomlar görülebilir.
Çoğu migren aura olmadan gelişir. Tipik olarak ağrı kafanın bir tarafındadır. Genellikle kafanın arkasına yayımlmadan önce göz ve şakak etrafında başlar. Ağrı genel olarak şiddetlidir ve zonklar. Bulantı görülebilir ve beraberinde göz sulanması, burun akması ve tıkanıklığı da görülebilir. Etkili bir tedavi olmazsa migren ağrıları 4 - 24 saat arası sürebilir. 

Migren tedavisi

Migren en reken aşamasında tespit edilirse reçetesiz ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. Reçeteli ilaçlara ihtiyaç duyulduğunda doktorlar; tablet, burun spreyi, hastanın kendi kullanabileceği enjeksiyonlar ya da mide ilaçları verebilir. Doktorunuz size ilaç önerirken diğer hastalıklarınızdan söz etmeyi unutmayın.
En uygun migrne tedavisi için doktorunuzla iletişim halinde olun. Aşırı derecede ağrı kesici kullanımının bir süre sonra migreninize iyi gelmediğini görebilirsiniz. O yüzden ağrı kesici tedavisini mümkün mertebe azaltmaya özen gösterin ve migreniniz başlamadan yok etme yöntemlerini araştırın.
Bazı kişiler tetikleyicileri tespit eder ve önler. Bu şekilde migren başlamadan tedavi edilmiş olur. Bazı insanlar ise ağrı kesicileri tercih ederler. Sık sık migren atakları geçiren kişiler ise önleyici migren ilaçları kullanabilirler.

Küme baş ağrıları

Küme baş ağrıları nadirdir ancak çok şiddetli baş ağrılarıdır ve erkeklerde kadınlardan beş kat daha fazla görülür. Herkes küme baş ağrısı çekebilse de sigara kullanan ve orta yaşlı erkeklerde daha fazla görülür.
Küme baş ağrılarına bu ismin verilmesinin sebebi ağrıların kümeler halinde gelmesidir. Her yıl 1 - 3 ay arasında günde 1 - 8 defa arasında gerçekleşir. Genellikle yılın aynı döneminde meydana gelir. Ağrı çok şiddetlidir. Ağrılı taraftaki göz kızarabilir ve sulanabilir. Göz kapağı sarkması ve burun akması/tıkanması görülebilir. Küme baş ağrısı aniden başlar ve 30 - 60 dakika arası sürer. Hastalar baş ağrısı sırasında huzursuz ve gergin olurlar. Kafayı duvara vurma ihtiyacı hissederler ve yerlerinde duramayabilirler. Işığa ve ses karşı duyarlılık gösterebilirler.
Küme baş ağrısının başlamasından kısa bir süre sonra oksijen solumak atağı durdurabilir. Enjeksiyon tedavisi de etkilidir. Ayrıca ilaç tedavileri de uygulanabilir. İlaç tedavisi için lütfen doktorunuza danışın.

Diğer baş ağrısı türleri

Baş ağrısı ile ilişkilendirilen yüzlerce çeşit vardır. Bu çeşitlerden en sık rastlanılanları aşağıdaki gibidir:

İlaç sebepli baş ağrıları: 

Birçok ilaç yan etkileri sebebiyle baş ağrısına neden olur. Paradoksal gibi görünse de, baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılan birçok ilaç ve ilacın aşırı kullanımı baş ağrısına neden olabilir. Özellikle migren hastaları daha fazla ağrıyı tetikleyen kısır bir ağrı döngüsüne karşı savunmasız kalabilirler. Sık sık ve aynı ilacı kullanıyorsanız baş ağrısı sebebinizi anlamak için baş ağrınız sırasında ilacı kesebilirsiniz.
Sinüs baş ağrıları. 
Akut sinüzit , alında, burunda ve gözlerde, yanaklarda veya üst dişlerde ağrıya neden olur. Burun akıntısı, tıkanıklık ve ateş, sinüslerde olan sorunu kesin olarak gösterir. Akut enfeksiyona bağlı sinüzit düzeldiğinde ağrı yok olur. 

Soğuk sebepli baş ağrıları. 

Bazı insanlar soğuk bir şeyler yediklerinde keskin ve ani baş ağrısı geçirir. Ağrı bir dakikadan daha az bir sürede bitebilir. Böyle bir sorununuz varsa soğuk yiyecekleri tüketirken dikkatli olmalısınız. Soğuk yiyecekleri tüketmeden önce bir miktar ısınmasını beklemek yardımcı olabilir.

Yorgunluk ve orgazm sebepli baş ağrısı.

Ani ve yorucu egzersiz baş ağrısına neden olabilir. Egzersizden önce ısınarak bu sorunu çözebilirsiniz. Cinsel ilişki de baş ağrısını tetikleyebilir; Bazı erkekler sadece donuk bir acıya dikkat çekerken, bazıları ise orgazm baş ağrıları denilen şiddetli saldırılara maruz kalabilir. Bu tür bir probleminiz varsa doktorunuza danışın. İlaç tedavisi önerebilir.

Baş ağrısı testi

Modern tıp birçok sorunu teşhis etmek için testler uygulayabilir. Yine de çoğu baş ağrısı için, eski moda bir geçmiş ve fiziksel işler işe yarayacak. Aslında, BT taramaları, MRG'ler ve EEG'ler (beyin dalgası testleri) gerilim tipi baş ağrılarında, migrenlerde ve küme baş ağrılarında beyinde bir anormallik göstermez. Fakat bu testler daha ciddi hastalıkları olan ve hastalığı sebebiyle baş ağrısı çeken ya da endişe verici baş ağrısı olan hastalarda hayat kurtarabilir.

Sürekli baş ağrılarıyla yaşamak

Baş ağrısı bir çoğumuzun sorunudur. Hatta bu sorunla yaşamaya alışmışızdır. Fakat basit önlemler ve basit ilaçlar ile çözülemeyecek sorunlar değildir. Gevşeme tekniklerinin baş ağrısına iyi geldiğini unutmamalıyız. Ayrıca akupunktur gibi alternatif tıp yöntemleri de baş ağrısı çözümünde etkin olabilir. Fakat bazı baş ağrıları ciddi sorunların belirtisi olabilir. Beyin kanaması belirtileri bunlardır biridir. Acil müdahale gösteren belirtileri öğrenmenizde fayda vardır. Migren ve daha ciddi baş ağrısı için doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Ayrıca aşırı ilaç kullanımı tuzağına düşmemelisiniz. 
Baş ağrısı hakkında hiç duymadıklarınız Baş ağrısı hakkında hiç duymadıklarınız Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 18, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.