Açık Beyin Ameliyatı Nedir

beyin-ameliyati


AÇIK BEYİN AMELİYATI NEDİR

Beynimiz vücudumuzun yöneticisidir ve görevi sebebiyle en önemli organımızdır. Beyin çok karmaşık bir yapıya sahiptir ve her bölgesi vücudumuzun başka bir bölümüne hükmeder. Bu sebeple beynin hasar gören bölgesine göre vücudumuzun çeşitli yerlerinde kalıcı ya da geçici sakatlıklar oluşabilir. Hatta beynin hasar görmesi sebebiyle can kaybı yaşanması da mümkündür. Bu sebeple beyin sağlığı önemlidir. Herhangi bir sebepten hasar gören beynin tedavi edilmemesi düşünülemez. İlaçla tedavi yöntemleri olduğu gibi tedavi için cerrahi yöntemlerde vardır. En sık uygulanan cerrahi yöntemler Açık beyin ameliyatı ve kapalı(endovasküler) beyin ameliyatıdır. Açık beyin ameliyatı, ameliyat edilecek bölgenin açılması ile direk beyne yapılan müdahalenin adıdır. Bu makalemizde açık beyin ameliyatı nedir sorusuna yanıt bulmaya çalışacağız.

AÇIK BEYİN AMELİYATI NASIL YAPILIR

Açık beyin ameliyatı hasta uyanıkken ya da uyutularak yapılabilir. Ameliyat başlangıcında öncelikle hastanın müdahale edilecek bölgesi tespit edilerek kafa derisinde yeterli büyüklükte kesik açılır. Daha sonra kafatasının bir bölümü kesilerek çıkartılır ve beyne ulaşılır. Gereken müdahale yapıldıktan sonra kafatası yerine tekrar yerleştirilir ve kafa derisi tekrar dikilir.

Aşağıdaki videoda uyanıkken yapılan beyin ameliyatı hakkında ilginç bir örnek var. Hasta beyin ameliyatı olurken gitar çalıyor. Bu şekilde hastanın şuur durumu anlık olarak kontrol edilebiliyor.


AŞAĞIDAKİ VİDEOLARDA BAŞKA AÇIK BEYİN AMELİYATLARINI İZLEYEBİLİRSİNİZ.AÇIK BEYİN AMELİYATI KAÇ SAAT SÜRER

Açık beyin ameliyatları hastanın durumuna göre 2 - 8 saat arası sürebilmektedir. Hastanın ne sebepten ameliyat olacağı ve durumun karmaşıklığı ameliyat süresini belirler. Ameliyattan önce doktorunuzdan tahmini bir süre alabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki önemli olan ameliyatın ne kadar uzun sürdüğü değil ne kadar başarılı olduğudur.

AÇIK BEYİN AMELİYATI RİSKLERİ NELERDİR

Her ameliyatta olduğu gibi açık beyin ameliyatında da çeşitli riskler vardır. Hayat kaybı bu risklerin başında gelir. Ayrıca ameliyat sırasında ya da ameliyat sonrasında hastada komplikasyonlar gerçekleşebilir. Fakat gelişen teknoloji ve yetkin doktorlar sayesinde açık beyin ameliyatları eskisi kadar risklidir diyemeyiz. On yıl öncenin imkanları ile şimdiki imkanlar kıyaslanamaz. Görüntüleme ve müdahale yöntemleri artık çok daha gelişmiştir. Bu sebeple hastalar korkuya kapılmamalıdır. Başarılı geçen bir ameliyat sonrasında hastalar sağlıklarına kavuşabilmektedir. Bu konuda hastalar ve hasta yakınları eğer seçim yapacak süreleri ve imkanları varsa mümkün olan en donanımlı hastaneyi ve en donanımlı başarılı doktoru tercih etmelidir.

AÇIK BEYİN AMELİYATI SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Açık beyin ameliyatı sonrası iyileşme süreci hastadan hastaya değişmektedir. Hastaların ameliyatındaki başarıya, gerçekleşmişse eğer beyinde olan hasara, hastaların dirayetine ve bakımına göre bu süre kısalabilir ve uzayabilir. İyileşme sürecinde en küçük olumlu belirtiler bile iyiye işarettir. 

Açık beyin ameliyatı sonrası hasta ne kadar iyileşirse iyileşsin kontroller asla ihmal edilmemelidir. Bu konuda hasta ve hasta yakınları duyarlı olmalıdır. İyileşme süreci tamamlanmış olsa bile yeni sorunlar çıkmayacağının garantisi yoktur. Bu sebeple hasta kontrol altında tutulmaya ve sağlığına dikkat etmeye devam etmelidir. Bu konu hakkında ilgili iki makalemizi okuyabilirsiniz: Beyin Kanaması Sonrası Beslenme - Beyin Kanaması Sonrası İyileşme Süreci.

Bu makalemizde açık beyin ameliyatı nedir sorusuna basitçe cevap vermeye çalıştık. Makalemizi sıradan bir vatandaşın anlayabileceği bir dille en basit şekliyle yazmaya özen gösterdik. Aslında açık beyin ameliyatı çok teferruatlı ve detaylı bir işlemdir. Büyük bir özen ve profesyonellik gerektirir. Ayrıca hastanın durumuna göre ameliyat şekli değişebilir. Bu sebeple detaylı bilgileri lütfen beyin cerrahı doktorunuzdan alın. Sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler!

FERAGATNAME
Açık Beyin Ameliyatı Nedir Açık Beyin Ameliyatı Nedir Reviewed by beyinkanamasi on Ağustos 12, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.