Beyin Kanaması Sonrası İyileşme Süreci

beyin

Beyin Kanaması İyileşme Süreci

Beyin kanaması aniden hayatımıza girer ve birden bire tüm hayatımızı alt üst eder. Bu sebeple birçoğumuz beyin kanaması yaşamadan ya da bir yakınının başına gelmeden sürecin ne şekilde ilerlediğini bilemez. Beyin kanamasında gözetilen ilk konu hastanın hayatta kalmasıdır. Hasta hayatta tutulmayı başarabilirse artık iyileşme süreci başlar. Beyin kanaması sonrası iyileşme süreci ni etkileyen bir çok husus bulunur. Bu makalede beyin kanaması sonrası iyileşme süreci ni etkileyen hususlar ve süreci anlatmaya çalışacağız.

Beyin Kanaması Sonrası İyileşme Sürecini Etkileyen Etmenler Nelerdir?

  • Erken Müdahale: Hastanın beyin kanamasından sonra ne kadar süre içerisinde hastaneye yetiştirildiği, ilk müdahalenin ne zaman yapıldığı, hangi durumdayken ve ne kadar sürede ameliyat yapıldığı;
  • Beyin Kanamasının Boyutları: Beyin kanamasının ne büyüklükte olduğu, pıhtılaşma gerçekleşip gerçekleşmediği, beynin hangi bölgesinde kanama olduğu, beyindeki boşlukların ne kadarının kan ile dolduğu, biriken kanın beyne ne kadar baskı yaptığı, baskı neticesinde beynin ne kadar hasar aldığı;
  • Ameliyat ya da İlaç Tedavisindeki Başarı: Hastanın tedavisinin ne kadar başarılı olduğu, kanamanın durdurulup durdurulamadığı, doktorun becerisi ve hastanenin teknolojik yeterliliği;
Yukarıda bahsi geçen etmenler beyin kanaması sonrası iyileşme sürecinin ne kadar kısa ve kolay olacağını belirler. Eğer hastaya erken müdahale edildiyse, beyin kanaması beyne ciddi baskı uygulamadıysa bu süreç daha kolay ve kısa olacaktır. Fakat aksi geçen her durum için iyileşme süresinin zorlaşması ve uzaması mümkündür.

İyileşme Süreci

İyileşme sürecinin hastayı ve hasta yakınlarını ne kadar zorlayacağını ve ne kadar süreciğini önceden kestirmek zordur. Hastanın ne kadar sürede ne kadar iyileşeceğini zaman gösterecektir. Fakat hastanın ve hasta yakınlarının dikkat edeceği hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilirse iyileşme süreci kısalacaktır. Bu hususlardan bazılarına değineceğiz.

  • Hastanın psikolojik durumu iyileşme sürecini etkiler. Hastanın moreli yüksek tutulmalı ve kendisini bırakmasına izin verilmemelidir. Bu konuda aileye ve arkadaşlara büyük iş düşer. Hastanın moreli sürekli düşükse bir psikologdan yardım alınabilir.
  • Hastanın fizik tedavi sürecinin ihmal edilmemesi gerekmektedir. Bazı hastalar beyin kanaması sonrası 1 ay sonra tek başına yürüyebilecek seviyeye gelirken bazı hastalar 1 yıl sonra bu seviyeye gelebilir. Beyin kanamasının beyinde bıraktığı hasara göre bu süre daha da uzayabilir. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon ihmal edilmemelidir.
  • Hastanın genel sağlığına dikkat edilmelidir. Hastaya sadece beyin konusunda değil her konuda dikkat edilmeli hastanın çok ağır bir süreçte geçtiği ve vücut direncinin çok düştüğü unutulmamalıdır.
  • Doktor kontrolünde hastanın vitamin desteği alması gerekebilir. Özellikle beyni etkileyen D vitamini, magnezyum, omega 3 ve b12 gibi vitaminler için test yaptırabilir ve gerekiyorsa hastaya takviye verilmesi gerekebilir.
  • Doktor kontrolleri hasta ne kadar iyi olursa olsun aksatılmamalı hastanın bir başka beyin kanamasını kaldıramayabileceği unutulmamalıdır.
  • Su tüketimine dikkat edilmelidir. Hastadaki bilinç bulanıklığı beyindeki su devirdaiminin henüz tam anlamıyla gerçekleşmemesi sebebiyle olabilir. Aynı zamanda ödemler de bilinç bulanıklığına sebep olabilir. Bu yüzden hastanın bol su tüketmesi önemlidir. Günde 2 litreden fazla su önerilmektedir.
Beyin kanaması sonrası iyileşme sürecini hızlandırabilecek hususlar yukarıdaki gibidir. Beyin kanaması sonrası süreç hastadan hastaya değişmektedir. Hastalar ve hasta yakınları sabırlı olmalıdır. Kimi hastalar bir ayda ayağa kalkarken kimi hastalar daha uzun süre yatakta bakılmaktadır. Kimi hastaların bilinci hemen yerine gelirken kimi hastalar zamanla iyileşir. Yapılan her kontrolde hastanın durumu, gelişme süreci ve beyninde kalıcı hasar bulunup bulunmadığı doktorla konuşulmalıdır. Doktorla istişare bırakılmamalı en doğru teşhisi, tanıyı ve tedaviyi doktorun önereceği unutulmamalıdır. Yukarıda bahsi geçen hususlar hastanın durumuna göre değişebileceğinden ancak bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.
Beyin Kanaması Sonrası İyileşme Süreci Beyin Kanaması Sonrası İyileşme Süreci Reviewed by beyinkanamasi on Temmuz 22, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.