Beyin Kanaması Geçiren Hastalar Nasıl Beslenmeli?

kahvalti tabagi

Beyin Kanaması Sonrası Beslenme

Beyin kanaması geçiren hastaların iyileşme süreçlerinde nasıl beslendikleri çok önemlidir. Beslenme şekli hastaların iyileşme sürecini hızlandırmada önemli bir etkendir. Bu yüzden hastalar beslenme şekillerine dikkat etmeli, fast food gibi zararlı tüketim alışkanlıklarından uzak durmalı ve faydalı / organik yiyeceklere yönelmelidir. Bu sebeple bu makalemizde beyin kanaması sonrası beslenme nasıl olmalı inceleyeceğiz.

Tüketilmemesi Gerekenler

  • Hastalar özellikle fast food gibi hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalıdırlar. Bu gibi gıdalar içerikleri itibariyle beyin gelişimini yavaşlatacağı gibi yeni sağlık sorunlarına da sebep olabilirler. 
  • Gluten içeren gıdalar minimuma indirilmelidir. Glutenin vücutta su tuttuğu ve ödeme sebep olduğu bilinmektedir. Beyin kanaması sonrası iyileşme sürecinde ise toparlanma için beyindeki su devirdaiminin sağlıklı şekilde gerçekleşme ve ödemlerin atılması gerekmektedir. Gluten içeren gıdalar ödem atımını zorlaştırmaktadır.

Tüketilmesi Gerekenler

  • Toparlanma sürecinde sebze ve et ağırlıklı beslenerek vücudun daha hızlı toparlanması sağlanabilir. Bu şekilde kan şekerinin hızlı yükselmesi ve vücuda gluten girişi azaltılarak toparlanma süreci kısalabilir.
  • Mutlak suretle su arttırılmalıdır. Beynimizin %75 - 80 oranında su olduğu ve beyinde sürekli bir su devirdaimi olduğu unutulmamalıdır. Beynin tam fonksiyonlu çalışabilmesi ve onarım sürecinin hızlanması adına vücut susuz bırakılmamalıdır.
  • Beyin sağlığı için bazı vitaminlerin vücutta eksik olmaması gereklidir. Bu vitaminler başlıca; magnezyum, d vitamini, omega 3, B-12 olarak belirtilebilir. Ameliyat sonrası yorgunluğun ve zihin bulanıklığının sebebi vitamin eksikliği olabilir. Bu sebeple doktorunuzdan kan testi talep edebilir, vücutta eksik kalan vitaminler tespit edilebilir ve gene doktor kontrolünde takviye vitamin ihtiva eden ilaçlar tüketilebilir. Belirtilen vitaminlerin; balık, çeşitli meyveler ve kuruyemişlerde bulunmaktadır. Fakat hastanın varsa eğer diğer sağlık problemleri ve durumuna göre gene doktor kontrolünde tüketim gerçekleşebilir.
  • Yemekler mümkün mertebe kemik suyu ile kaynatılmalıdır. Hazır satılan kemik suları yerine kasabınıza giderek çorbalık kemik bulunup bulunmadığını sorun. Kasaplar çoğunlukla çorbalık kemikleri atmazlar ve isteyene ücretsiz olarak verirler. Aldığınız kemiği evde kaynatarak suyunu yemeklerde kullanarak hem lezzet açısından hem de sağlık açısından eşsiz yemekler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca kaynattığınız kemiğin içinde bulunan ilik de çok faydalı olup hastaların tüketmesi gereken besinler arasındadır.

Beyin kanaması sonrası beslenme hastaların sağlığını koruması ve hızlı toparlanabilmesi adına önemli bir konudur. Bu yüzden beyin kanaması sonrası beslenme hususuna gereken özen gösterilmelidir. Bu konuda özellikle hasta yakınları daha hassas davranmalı. Hastanın bir an önce toparlanması adına beslenme konusuna önem vermelidir. Fakat beslenme hususunda hastanın varsa diğer hastalıkları da gözetilmelidir. Ayrıca beslenme konusunda; beyin cerrahı, fizik tedavi rehabilitasyon uzmanı ve bir diyetisyenden yardım alınabilir.

FERAGATNAME
Beyin Kanaması Geçiren Hastalar Nasıl Beslenmeli? Beyin Kanaması Geçiren Hastalar Nasıl Beslenmeli? Reviewed by beyinkanamasi on Temmuz 26, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.