Beyin Kanaması Nedir?

beyin kanamasi nedir

Beyin Kanaması Hakkında

Beyin kanaması nedir sorusu her birimizi ilgilendirir. Beyin kanaması çoğu zaman ölümcül sonuçlar doğurabilen ciddi bir hastalıktır. Beyin kanamaları kimi zaman sinsice gerçekleşirken kimi zaman da çeşitli beyin kanaması belirtileri ile gelişini haber vermektedir. Peki nedir bu beyin kanaması? Beyin kanaması kişiyi nasıl etkiler? Beyin kanamasından korunmak mümkün mü? Bu yazıda bu konulara değineceğiz. Beyin kanaması hakkında her türlü bilgiyi edinmek için blogumuzu dolaşmayı her konuyu okumaya devam edin.

Beyin Kanaması Nedir?

Beyin kanaması beyinde olan damarların çeşitli nedenlerle yırtılması ve yırtılma neticesinde beyne akan kanın beyne zarar vermesi ve bu sebeple beynin zarar görmesi olayıdır. Beyin kanaması acil müdahale gerektiren bir olaydır. Ne kadar erken müdahale edilirse hayatta kalma şansı ve kalıcı hasar gerçekleşmeme şansı o kadar artar. Günümüzde beyin kanaması geçiren hastalarda tamamen iyileşme oranı %33 hayat kaybı oranı %33 hasarlı bir şekilde hayatta kalma oranı %33 dür. Beyin kanaması geçiren bir kişi tamamen iyileşse bile takla atmış bir arabaya benzetilebilir. Bu sebeple; hayatı boyunca kendisine dikkat etmeli, sağlıklı beslenmeli, doktor tavsiyelerini dikkate almalı ve hayat boyu kontrollerini yaptırmalıdır.

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Beyin kanaması kimi zaman hiç bir belirti göstermeden gerçekleşebilir. Fakat çoğu zaman da bazı belirtiler ile geleceğini haber verir. Fakat okuyucular unutmamalıdır ki bahsi geçecek belirtilerin bir çok sebebi olabilir ve bahsi geçecek belirtilere sahip olmanız beyin kanaması geçireceğiniz anlamına gelmez. En doğru bilgiyi doktorunuzdan almanı gerekir. Sık görülen beyin kanaması belirtileri şunlardır:
 • Zihin bulanıklığı,
 • Çeşitli hareketlerde koordinasyon bozukluğu,
 • Şiddetli baş ağrısı (daha önce yaşadığınız hiç bir baş ağrısına benzemeyen),
 • Baş ağrısı ile beraber şiddetli mide bulantısı ve kusma,
 • Bilinç kaybı,
 • Yemek yeme, konuşma, gülme gibi yeteneklerin ağzın tek tarafından kaybı ya da zorlaşması,
 • Vücudun bir bölümünde kısmi felç.

beyin kanamasi nedir

Beyin Kanaması Neden Olur?

Beyin kanamasına çeşitli etkenler sebep olabilir. Kişiler beyin kanamasına sebep olabilecek durumlara hayatları boyunca dikkat etmelidir. Özellikle daha önce beyin kanaması ya da ağır hastalık geçirmiş kişiler ve ailesinde beyin kanaması geçirmiş kişiler daha fazla dikkat etmelidirler. Beyin kanamasına sebep olabilecek başlıca nedenler şunlardır:
 • Darbe, düşme, çarpa gibi sebeplerle kafada gerçekleşen travma.
 • Yüksek tansiyon beyin kanamasının en çok görülen sebeplerinin başında gelir.
 • Anevrizma adı verilen ve beyinde bulunan herhangi bir damarın ya da damarların şişmesi ve zamanla dayanamayarak patlayıp beyin kanamasına sebep olması olayıdır.
 • Beyin tümörü.
 • Aşırı; sigara, alkol ya da uyuşturucu tüketimi.

Beyin Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Beyin kanaması belirtileri görülen bir kişi hemen tedirgin olmamalı öncelikle bir hastaneye giderek beyin cerrahına görünmeli gereken tomografi vs. işlemlerinden geçmelidir. Unutulmamalıdır ki beyin kanamasına sebep olabilecek bir damar önceden tespit edilebilir ve müdahale edilirse kişi süreci çok kolaylıkla atlatabilir.

Beyin kanaması geçiren hastalar ise kendi kendine ve yakınlarının yardımıyla iyileşemez. Ancak uzman bir doktor ve yeterli bir hastanede tedavi ile iyileşebilir. Beyin kanaması tedavisi hastanın durumuna göre belirlenir. Ciddi olmayan beyin kanamalarında ilaçla tedavi yöntemi kullanılmaktadır. 

Daha ağır hastalarda ise çeşitli ameliyat yöntemleri denenir. Beyin kanaması ameliyatı için doktorlar tarafından hastanın durumuna göre kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Beyne burun deliklerinden, dişten ya da kafatasına açılabilecek küçük bir delikten ulaşılabilmektedir. Fakat bazı durumlarda açık beyin ameliyatı gereklidir. Ameliyat yapılıp yapılmayacağına ve ne şekilde yapılacağına ancak uzman bir doktor karar verebilir. Fakat bazı hastalarda ameliyat gerekse bile hastanın ameliyat yapılabilecek duruma gelmesi için öncelikle hastanın toparlanması beklenebilir.

Bu makalemizde beyin kanaması nedir sorusuna cevap bulmaya çalıştık ve beyin kanamasının çeşitli yönlerinden bahsettik. Daha çok bilgi edinmek adına blogumuzu gezmeye devam edin. En doğru bilgiyi doktorunuzdan alacağınızı unutmayın. Sağlıklı kalın.

FERAGATNAME

Beyin Kanaması Nedir? Beyin Kanaması Nedir? Reviewed by beyinkanamasi on Temmuz 16, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.