Beyin Kanaması Neden Olur?

damar

Beyin Kanaması Neden Olur?

Beyin kanaması sağlıklı insanlarda dahi görülebilen her birimizin tehdidi altında bulunduğu bir hastalıktır. Beyin kanaması ölümcül hastalıklardan sayılmaktadır.  Günümüzde bir çok insan beyin kanaması belirtilerini dikkate almaması sebebiyle bu hastalığa yakalanabilmekte ve ağır sonuçlarla karşılaşabilmektedir. Bu sebeple ailesinde beyin kanaması geçmişi olanlar ve beyin kanaması belirtileri gösteren bireyler her zaman dikkat etmelidir. Beyin kanaması geçirmenin çeşitli sebepleri vardır. Bu makalemizde bu sebeplere değineceğiz. Şimdi bakalım beyin kanaması neden olur? Beyin kanamasının sebepleri nelerdir? Beyin kanaması kimlerde daha çok görülür?

Beyin Kanaması Sebepleri

Beyin kanamasının bir çok farklı sebebi olabilir. Beyin kanaması sebeplerini şimdi tek tek belirtip açıklayacağız.

  • Beyin kanaması bir kafa travması sebebiyle gerçekleşebilir. Kafaya alınan bir darbe ya da çarpma sonucu beynin kendisi ya da beyindeki bir damar çatlayarak kanamaya sebep olabilir. Bu tip kanamalar anında kendisini gösterebileceği gibi sinsi sinsi de ilerleyebilir. Bazı beyin kanamaları anında belirtilerini gösterir. Fakat bazı beyin kanamaları çeşitli sebeplerle etkilerini daha geç gösterebilir. Bu yüzden kafaya alınan darbeler ve çarpmalar ciddiye alınmalı kişide hiç bir belirti oluşmasa dahi bir doktordan yardım alarak gerekli testleri yaptırmalıdır. Fakat 
  • Anevrizma adı verilen, damarın bir bölümünde baloncuk oluşması ve damar duvarının zayıflaması durumu da beyin kanamasına sebebiyet verebilir. Beyinde oluşan anevrizma aslında bir çok insanda görülmektedir. Fakat bu anevrizmaların oluşması patlayacakları anlamına gelmez. Anevrizma çeşitli sebeplerle oluşabilir. Bunlardan başlıcası kafaya alınan darbeler ya da çarpmalardır. Anevrizma daha çocukken kafaya alınan bir darbe sebebiyle oluşabilir ve patlamak için şartların oluşmasını bekleyebilir. Anevrizma çoğu zaman belirti göstermez. Ancak patlamaya yakın belirtiler gösterebilir. Anevrizma tomografide bile tespiti çok zor olan bir hastalıktır. Anevrizma şüphesi bulunan kişiler genelde bilgisayarlı tomografik anjiografi ile tespit edilir.
  • Hipertansiyon beyin kanaması sebeplerinden biridir. Hatta hipertansiyonun en tehlikeli sonuçlarından biridir. Hipertansiyonu olan kişiler risk grubundadır. Eğer hipertansiyon olan kişilerde bir de anevrizma varsa ciddi risk grubuna girerler. Bu kişiler her zaman tansiyonlarını kontrol altında tutmalı, kontrollerini ihmal etmemelidirler.
  • Genetik sebepler de beyin kanamasında etkilidir. Ailesinde beyin kanaması geçirmiş kişiler daha fazla risk altındadır ve kendilerine daha fazla dikkat etmelidir. Belirtileri görmezden gelmemeli, özellikle yaş ilerledikçe daha dikkatli olmalıdır.
  • Pıhtılaşma sorunları ya da kan sulandırıcı ilaç kullanımı olan kişilerde de beyin kanaması görülebilir. Beyin kanaması gerçekleştiğinden itibaren kan pıhtılaşmaz ve kanama sürekli devam ederek ölümcül sonuçlara yol açabilir.
  • Sigara, alkol, uyuşturucu vs. kullanımı; beyin tümörleri, çeşitli diğer hastalıklar da beyin kanaması geçirmeye sebep olabilir.

Bu makalede beyin kanaması neden olur? Beyin kanaması sebepleri nelerdir? sizlerle paylaşmaya çalıştık. Beyin kanaması hakkında her türlü bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Beyin kanaması nedenleri iyi anlaşılmalı ve risk altında bulunan kişiler kendilerine daha fazla dikkat etmelidirler. Lütfen kendinizi risk altında hissediyorsanız doktorunuza başvurun ve en doğru bilgiyi doktorunuzdan alın.

FERAGATNAME
Beyin Kanaması Neden Olur? Beyin Kanaması Neden Olur? Reviewed by beyinkanamasi on Temmuz 17, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.