Beyin Kanaması Geçiren Hastalar İyileşir mi?


ameliyat

Beyin Kanaması Geçiren Hasta İyileşir mi?

Beyin kanaması hayatımıza birden bire girebilir ve bir anda hayatımızı alt üst edebilir. Bir kişi için beyin kanaması geçirmez demek imkansızdır. Beyin kanamaları bizlerin hayatını riske ettiği gibi yakınlarımızın da hayatını riske edebilir. Beyin kanaması geçiren hastalar çoğu zaman uzun yoğun bakım ve servis süreçleri yaşadıkları için " beyin kanaması geçiren hasta iyileşir mi " sorusu hastadan çok hasta yakınlarını ilgilendirir. Çünkü hasta yakınlarını da uzun ve yorucu bir süreç beklemektedir. Beyin kanaması her ne kadar zor bir hastalık olsa da gelişen teknoloji ve imkanlar sayesinde beyin kanaması geçiren hastalar iyileşir mi sorusuna olumlu cevaplar verilebilmektedir.

Beyin kanaması sonrası can kaybı olmadıysa hastayı iki süreçten birisi bekler. Bu süreçler beyin kanamasının boyutuna ve verdiği/verebileceği zarara göre değişir. Bazı hastalar beyin kanamasını ayakta da geçirebilir. Bu kişilerin ilaç tedavisi normal yaşantısında devam eder ve ameliyat olup olmamasına zamanı gelince doktor karar verir. Asıl önemli olan ağır beyin kanaması geçirenlerdir. Bu hastalar genellikle durumları stabil olur olmaz ya da hemen ameliyat olurlar. Açık ameliyat ve kapalı ameliyat olmak üzere iki çeşit ameliyat vardır. Endovasküler yani kasıktaki damardan girilerek yapılan kapalı ameliyatta iyileşme süreci kısadır. Fakat açık beyin ameliyatı olan hastaların işi biraz daha zordur. Bu sebeple bu makalede beyin kanaması sonrası açık beyin ameliyatı olan kişilerin iyileşme sürecini inceleyeceğiz. İyileşme süreci; yoğun bakım süreci, servis süreci ve ev süreci olmak üzere üçe ayrılır
hemsire

Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası Yoğun Bakım Süreci

Beyin kanaması ameliyatı geçiren hastalar öncelikle yoğum bakım ünitesine alınır. Yoğum bakım ünitesinde uyanma süresi biraz zaman alabilir. Hasta geçirdiği ağır ameliyat sebebiyle çok yorgundur ve çoğu zaman uyku halindedir. Gözünü açması için bağırarak konuşmak, dokunmak ve hatta omzu sıkılarak acı vermek gerekebilir. Bu şekilde uyandırılan hasta yorgunluğu sebebiyle hemen uykuya dalar. Bu süreçte kafada kalan kanın tahliyesi için kafada açılan küçük deliklerden hortumla girilerek işlem yapılabilir. Kafada kalan kanın tahliyesi boyunca bu hortum hastada takılı bulunacaktır.

Ameliyat sonrası en sık rastlanan komplikasyonlardan olan beyindeki damarların büzülmesi yani vazospazm gerçekleşebilir. Vazospazm ve beynin iyileşme durumu; doktorlar tarafından yapılan fiziksel ve bilinç durumu kontrolleri, tomografi ve girişimsel anjiyolar ile takip edilir. Herhangi bir olumsuz durum gözlemlenirse ilaç tedavisi ve yoğum bakım süreci devam eder. Hasta olumlu belirtiler verirse servise alınır ve tedavisi devam eder.

Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası Servis Süreci

Servis süreci başlangıcında hasta halen çok yorgun olması sebebiyle sürekli bir uyku halinde olabilir. Ayrıca beyindeki kanın tahliyesi tamamlanmadıysa kafasında bulunan ve kanı tahliye eden hortumlar kalmaya devam edebilir. Servisteki sürecindeki hastalarda tıpkı yoğun bakım sürecindeki gibi bilinçsel ve fiziksel sorunlar yaşamaya devam ederler. Hasta yakınları ve hasta bu durumun kalıcı olacağını düşünerek morellerini bozmamalıdır. Hastanın beyninde halen ödemlerin olması, bu uzun süreç boyunca katı beslenememesi, beyindeki kan dolaşımının ve beyindeki su devirdaiminin henüz tam randımanlı çalışmaması sebebiyle bu durum normaldir. Zamanla düzelme eğilimindedir.

Servis sürecinde hastanın sağ ve sol tarafı, duyu organları, bilinç ve hafıza durumu doktorlar tarafından sık sık kontrol edilir. Hasta sıkı tansiyon kontrolleri çerçevesinde genellikle tuzlu beslenir. Tuzlu beslenmesinin sebebi kan basıncının artırılması ve beyne kan pompalanmasıdır. Fakat beslenme konusunda doktor tavsiyesinden çıkılmamalıdır. Hastanın ne şekilde besleneceğine doktor karar verir. 

Bu süreçte; hastanın katı beslenmeye erken başlaması, çok az bile olsa her iki tarafında da his ve hareket olması, her zaman olmasa bile bilinç durumunun anlık olarak da olsa düzelmesi hastanın tamamen iyileşeceğine dair çok olumlu belirtilerdir. 

Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası Ev Süreci

Hasta hakkında risklerin minimuma inmesi neticesinde hasta artık taburcu edilir yani eve yollanır. Bu süreçte işin büyük kısmı hasta yakınlarına düşer. Hastanın kalacağı oda hastaya göre düzenlenmeli ve maksimum derecede steril olmalıdır. Hastanın enfeksiyon riski devam etmektedir ve enfeksiyon beyin kanamasından dahi ölümcül olabilmektedir. Beyin cerrahi önerisi ile artık fizik tedavi süreci başlatılabilir. Beyin kanaması geçiren hastaların beyninde pıhtı atan hastalara oranla iyileşme süreci daha kısa ve kolaydır. Hasta hastahaneye gidemeyecek durumdaysa evden alınması ya da hastaneye yatışı talep edilebilir. Maddi durumu müsait olan kişiler eve de fizyoterapist çağırabilirler. Fizik tedavi süreci çok önemlidir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecinde hastanın fiziksel yetenekleri gibi zihinsel yetenekleri de tekrar geliştirilmelidir. 

Hastanın zihinsel ve fiziksel toparlanması için beslenmesine dikkat edilmelidir. Beslenme sürecinde fizik tedavi doktorundan öneri alınmalıdır. Hastaya bol su içirilmelidir. Hastaya vitamin testleri yaptırılarak doktor kontrolünde magnezyum, d vitamini, b 12 vitamini ve omega 3 hapları ile destek verilebilir.

Hastanın zihinsel olarak toparlanması fiziksel olarak toparlanmasından daha uzun sürebilir. Zihinsel olarak toparlanması için öncelikle beyindeki ödemlerin kaybolması ve beynin su devirdaiminin sorunsuz gerçekleşmesi gerekmektedir. Bunun için hastanın sıvı tüketimine özen gösterilmeli, ihmal edilmemelidir. Hastanın fiziksel olarak düzeldiği günden güne görülebilir. Fakat tam iyileşme süresini önceden kestirmek güçtür. Zihinsel iyileşmede ise hasta bir gün iyi bir gün kötü olabilir. Bu çok daha yavaş ilerleyen bir süreç olduğu için fark edilmesi de zordur. Zihinsel toparlanmada yemek disiplini de önemlidir. Gerekirse bir diyetisyenden yardım alınmalıdır. Hastanın bu durumu haftalar, aylar hatta yıllar sürebilir.

Bu süreçte hasta ne kadar iyi olursa olsun fizik tedavi ve önemlisi doktor kontrolleri asla ihmal edilmemelidir. Hasta için halen riskler devam etmektedir. Bu sebeple iyileşme sürecinde disiplinli yaklaşım elden bırakılmamalıdır.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere beyin kanaması geçiren hastalar doğru tedavi ve bakım ile zamanla iyileşmektedirler. Bu makalemizde beyin kanaması geçiren hastalar iyileşir mi, beyin kanaması geçiren hastalardan ameliyat sonrası nelere dikkat edilmeli, beyin kanaması süreci hakkında bilgiler verdik. Sitemiz bilgilendirme amaçlı olup en doğru tanı ve tedavi yöntemini doktorunuzdan öğrenmeniz sizin sorumluluğunuzdadır.

FERAGATNAME
Beyin Kanaması Geçiren Hastalar İyileşir mi? Beyin Kanaması Geçiren Hastalar İyileşir mi? Reviewed by beyinkanamasi on Temmuz 19, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.