Beyin Kanamasi Belirtileri Nelerdir ?

beyin kanamasi belirtileri

BEYİN

Beynimiz kalp ile beraber vücudumuzda bulunan en önemli iki organdan biridir. Öyle ki vücudumuzda bulunan tüm uzuvlar, organlar, sinir sistemi, iskelet sistemi yani bizi insan yapan her bir parçamız beynimizden komut alır ve verilen komutları yerine getirerek hayatımızı devam ettirmemize olanak sağlar.

Bu yüzden beyin çok önemlidir. Beyin çok önemli hatta en önemli organımız olması sebebiyle beyin sağlığına dikkat etmekte en önemli görevlerimizden biridir. Bu sebeple beyin sağlığımıza dikkat etmeliyiz ve onu her türlü tehlikeden korumalıyız. Aksi halde bir çok olumsuz sonuçla karşılaşabiliriz. Beynimiz tüm vücudumuza hükmettiği için beynim hasar alan bölümüne göre yaşam kalitemiz düşebilir ve hatta can kaybı yaşayabiliriz. Beynimizin zarar görmesine sebep olabilecek bir çok etken olabilir. Bunlardan en önemlisi beyin kanamasıdır. Peki beyin kanaması geçirdiğimizi nasıl anlarız? Beyin kanaması belirtileri nelerdir? 

BEYİN KANAMASI BELİRTİLERİ

Beyin kanaması çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Beyin kanaması belirtileri ölümcül ve ciddi hasarlara yol açabilmesi sebebiyle ciddiye alınmalı. Kişiler normal hayatından ne kadar sağlıklı görünürlerse görünsünler beyin kanaması riski ile karşı karşıyadırlar ve sanılanın aksine beyin kanaması sık rastlanılan bir durumdur. Bu yüzden çok sağlıklı diye tabir edilen kişilerde bile beyin kanaması riski bulunmaktadır ve her zaman belirtilere dikkat edilmelidir. Bana bir şey olmazcılık yapılmamalıdır. Beyin Kanaması belirtileri şunlardır:

  • Bilinç Kaybı: Beyin kanaması geçiren kişi ani ve geçici bilinç kaybı yaşayabilir. 
  • En Şiddetli Baş Ağrısı: Baş ağrısı hemen hemen her insanın muzdarip olduğu bir rahatsızlıktır. Fakat beyin kanaması sebebiyle gerçekleşen baş ağrısı diğer kronik baş ağrılarına benzemez. Doktorlar bu sebeple hastaneye gelen hastalara genelde şu soruyu sorarlar: " Bu şimdiye kadar hissettiğiniz en şiddetli baş ağrısı mıydı?" Bu soruyu kendinize sormalısınız. Eğer cevabınız evetse yani kafanızın içinde fırtınalar kopuyorsa beyin kanaması yaşıyor olabilirsiniz. Yaşanılan en şiddetli baş ağrısı kusma ve bulantı ile beraber en önemli belirtidir.
  • Mide bulantısı ve kusma isteği: Mide bulantısı en önemli ikinci belirtidir. Şiddetli baş ağrısı ile beraber kişide mide bulantısı ve kusma gerçekleşir. Genelde migreni olan kişilerin de şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı olması sebebiyle bu belirtilen migren zannedilebilir. Fakat beyin kanaması sebebiyle olan mide bulantısı kusma daha şiddetli ve belirgindir.
  • Hareketlerde kısıtlanma ya da felç durumu: Beyin kanaması geçiren kişiler hiç bir ağrı ya da mide bulantısı yaşamasalar bile hareketlerinde özellikle vücudun sadece bir tarafında güçsüzlük, hissizlik yaşamaları durumunda beyin kanaması riski altındadırlar. Bu belirti öncelikle yüzde bulunan mimiklerde kendisini gösterir.
  • Ağız hareketlerinin bozulması: Bu belirti özellikle yemek yerken ve gülerken kendisini gösterir. Kişi gülerken her zamankinden farklı olarak zorlanabilir ve ağzının bir tarafı zor hareket eder ya da hiç hareket etmez. Aynı şey yemek yerken de geçerlidir. Kişi ağzının bir tarafını kullanamaması sebebiyle yemek yemekte güçlük çekebilir. Bu belirtide özellikle beyin kanaması yaşayan kişi bunu fark edemediğinden. Beyin kanaması geçiren kişinin yakınları daha dikkatli olmalıdır.
  • Görme Kaybı: Kişi bilinç zayıflığı ile beraber görüşünde bozukluk ya da tamamen görme kaybı yaşıyorsa beyin kanaması yaşıyor olabilir.
  • Vücut hareketlerini koordine edememe: Vücut hareketlerinde kordinasyon bozukluğu beyin kanamasi belirtilerinden biridir. Kişinin yürürken adımlarını düzgün atamamaya başlaması verilebilecek örneklerden biridir.
  • El/kol uyuşması ve karıncalanma: Kollarda ve elde karıncalanma ve uyuşmalar yaşanabilir.
beyin kanamasi belirtileri

Beyin Kanaması Belirtileri Olan Kişiler ve Yakınları Ne Yapmalı?

Beyin kanaması çok ciddi ve %50 ölüm oranı olan bir rahatsızlık olması sebebiyle çok hızlı hareket edilmelidir. Beyin kanaması teşhisi ve tedavisi sağlık ocağı, aile hekimliği, küçük hastaneler ve hatta bir çok ilçe hastanesinde yapılamaz. Bu sebeple hastanızı öncelikli olarak en yakında bulunan en donanımlı hastaneye sevk etmelisiniz. Eğer hasta yetersiz bir doktor ya da hastanede tedavi görmeye başlarsa hayati riski ve sakat kalma riski büyür. Mümkünse ilk tercihiniz profesör ya da herkesin tanıdığı alanında uzmanlaşmış ve ciddi referansları bulunan beyin cerrahlarının bulunduğu hastaneler olsun. Üniversite hastaneleri bu konuda diğer hastanelere nazaran çok daha başarılıdır.

Beyin kanaması belirtileri ciddiye alınmalıdır. Bu süre kişinin tek başına atlatabileceği bir süreç değildir. Uzun ve zor bir süreçtir. Ölüm oranı ve ciddi sakatlanma oranı çok yüksek olması sebebiyle her zaman dikkat edilmelidir. Fakat ülkemiz sağlık teknolojileri alanında ve başarılı doktor bazında iyi bir ülke olması sebebiyle hastaların bir çoğu bu süreci hafif atlatabilmekte ve hatta tamamen eski hayatlarına dönebilmektedir.

Özellikle ailesinde ve akrabalarında beyin kanaması, pıhtı atması, damar hastalıkları, beyin hastalıkları olan kişiler daha büyük risk altındır ve bu belirtilere daha fazla dikkat etmelidirler.

Not: Bu sitede bulunan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Hastalıklar, belirtileri ve tedavileri kişiden kişiye değişmesi sebebiyle hayatnız ve sağlığınız için en doğru bilgiyi mutlaka doktorunuzdan alın.

FERAGATNAME

Beyin Kanamasi Belirtileri Nelerdir ? Beyin Kanamasi Belirtileri Nelerdir ? Reviewed by beyinkanamasi on Temmuz 13, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.