Beyin Kanaması Belirtileri Olan Kişiler Ne Yapmalı?

beyin

Beyin Kanaması Belirtileri

Beyin kanaması çok ciddi bir hastalıktır. Hayat kaybı ya da kalıcı sakatlık sonucunu doğurabilir. Bu sebeple beyin kanaması belirtileri olan kişiler ne yapacağını iyi bilmelidir. Beyin kanaması belirtileri ciddiye alınmalıdır. Özellikle ailesinde daha önce beyin kanaması geçirmiş kişiler genetik yatkınlık sebebiyle daha fazla risk altındadır. Bu yüzden bu kişilerin daha fazla dikkat etmesinde fayda vardır. Beyin kanaması belirtileri hakkında detaylı bilgi için: Tıklayın

Beyin kanaması gerçekleşmeden önce hiç bir belirti vermeyebilir ve sağlıklı insanlarda da görülebilir. Bu yüzden sinsi bir hastalıktır diyebiliriz. Fakat bazı beyin kanaması belirtileri bilinmektedir. Bu belirtiler şunlardır: Bilinç kaybı, şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı/kusma, hareketlerde kısıtlanma, güçsüzleşme ya da felç durumu, konuşma gülme yemek yeme gibi ağız hareketlerinde bozulma, görme kaybı, dengede duramama ve bazı vücut fonksiyonlarını koordine edememe, el kol uyuşması ve karıncalanma.

Beyin Kanaması Belirtileri Olan Kişilerin Yapması Gerekenler

Beyin kanaması belirtileri gösteren kişiler eğer çok ciddi belirtiler gösteriyorsa yapılması gereken ilk şey hemen en yakın acil servise ulaşılmasıdır. Unutulmamalıdır ki beyin kanamasında ve öncesinde her saniyenin önemi vardır ve erken müdahale sayesinde hastalar hayat kaybı yaşamaktan kurtulmakta ve hatta tamamen iyileşerek eski hayatlarına dönebilmektedirler. Acil servise ulaşan hasta ve yakınları tarafından derhal durumun aciliyeti doktora bildirilmeli beyin kanaması şüphesi aktarılmalıdır. Akabinde hemen hastanın beyin tomografisi çekilecek ve hasta beyin kanaması geçiriyorsa müdahele edilecektir.

Beyin kanaması belirtileri gösteren kişinin durumu acil değilse yani çok ciddi belirtiler göstermiyorsa; imkanları dahilinde civardaki en iyi beyin cerrahını ve hastaneyi bulmalıdır. Durum acil değilse en yakın hastane yerine en iyi hastane daha iyi bir seçenektir. Bu hususta büyük üniversite ya da araştırma hastaneleri ön plana çıkmaktadır. Çünkü beyin kanaması tespiti durumunda beyin kanamasının mahiyetine göre acilen yoğun bakıma ya da ameliyata alınabilirsiniz. Beyin ameliyatı yapacak olan doktorun çok tecrübeli, işinde ehil olması ve hastane imkanlarının gelişmiş olması çok önemlidir. 

Acil olmayan durumlarda devlet hastanelerinde tomografi ya da mr imkanları kısıtlı olduğundan size çok ileri tarihlere randevu verilebilir. Böyle durumlarda özel bir hastanede tomografi ya da mr (doktor hangisini isterse) çektirerek tekrar muayeneye gitmekte fayda vardır. Beyin kanamalarında erken müdahalenin önemi unutulmamalıdır. 

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere beyin kanaması belirtileri olan kişiler ne yapmalı sorusunun yanıtı en kısa zamanda en donanımlı hastaneye gitmektir. Lütfen en doğru teşhisi ve tedaviyi doktorunuzdan öğrenin.

FERAGATNAME
Beyin Kanaması Belirtileri Olan Kişiler Ne Yapmalı? Beyin Kanaması Belirtileri Olan Kişiler Ne Yapmalı? Reviewed by beyinkanamasi on Temmuz 21, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.