Beyin Kanaması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

beyin kanamasi ameliyati

Beyin Kanaması Ameliyatı Nedir?


Beyin Kanaması sanılandan daha fazla insanın risk altında olduğu, çoğu zaman ölümcül sonuçlar doğurabilen ya da ciddi sakatlanmalara yol açan ciddi bir hastalıktır. Fakat günümüzde yetenekli, başarılı ve tecrübeli doktorların yeterli teknolojik imkanların bulunduğu hastanelerde beyin kanaması ile olumlu sonuç alacak şekilde mücadele verebildikleri de bir gerçektir. Beyin kanamaları hastanın durumuna göre ilaç ya da ameliyat ile tedavi edilebilen bir durumdur. Doktorlar mecbur kalmadıkça ilaçla tedavi yöntemiyle hastayı iyileştirmeyi denerler fakat beyin kanamalarında ameliyat gerektiren durumlarda vardır. Bu sebeple beyin kanaması ameliyatı nedir? Beyin kanaması ameliyatı nasıl yapılır? Beyin kanaması ameliyatının çeşitleri nelerdir bu makalemizde anlatmaya çalışacağız.

Beyin kanaması ameliyatı, beyinde çeşitli nedenlerle başlayan ve durmayan kanamaları durdurmak, kanayan yeri onarmak için gerçekleştirilen ameliyattır. Kanama bölgesine ve şiddetine göre değişen ameliyat çeşitleri vardır ve genel anestezi ile gerçekleştirilir.

Beyin kanaması ameliyatı riskli bir ameliyat türüdür. Özellikle açık ameliyatta risk daha fazladır. Ameliyat sırasında hayat kaybı riski, ameliyat sonrasında ise vücutta kalıcı ya da geçici hasar/komplikasyon riskleri bulunmaktadır. Beyin kanaması ölümcül bir hastalık olması sebebiyle gözetilen ilk durum hastayı hayatta tutmaktır.

Beyin Kanaması Ameliyatının Çeşitleri Nelerdir?

Beyin kanaması ameliyatları açık ve endovasküler(kapalı) ameliyat olmak üzere ikiye ayrılır. Genelde hastanın aciliyet durumuna göre ve beyin kanamasının ağırlığına göre iki ameliyattan birisi seçilir. Zor olan ve iyileşme süresi uzun olan açık beyin ameliyatıdır. 

Açık Beyin Ameliyatı

Açık beyin ameliyatı genel olarak daha ağır beyin kanaması geçiren hastalara uygulanır. Açık beyin ameliyatında öncelikle kanamanın olduğu bölgede kafaya bir kesik açılır. Kesi açıldıktan sonra kafa derisi kaldırılır ve kafatasına ulaşılır. Kafatasında gereken bölüm kesildikten sonra kesilen kafatası ameliyat bitiminden sonra tekrar yerine konmak üzere steril bir ortamda tutulur. Bu esnada kafatası ve beyin arasındaki zar da kesilerek kanayan bölgeye ulaşılır. Kanamanın durumuna ve yerine göre gereken müdahale yapılır. Genel olarak tercih edilen müdahale şekli kanayan damarı tıkayacak  olan mandala benzeyen klipslerin damara yerleştirilmesidir. Daha sonra kafatası yerleştirilir ve kesilen deri tekrar dikilir. Hastanın uyandırılması işlemi gerçekleştirilir.

Örnek Bir Açık Beyin Kanaması AmeliyatıKapalı (Endovasküler) Beyin Ameliyatı

Endovasküler yani kapalı ameliyat daha kolay olan ve mümkünse tercih edilen yöntemdir. Çünkü endovasküler ameliyat yöntemi daha basit, daha az riskli ve iyileşme süreci daha kısa olan bir ameliyat yöntemidir. Endovasküler ameliyat yönteminde beyindeki damara kasık bölgesindeki bir damardan ulaşılır ve ilgili kanayan damara müdahale edilir. Bu şekilde hasta hem daha çabuk iyileşir hem de vücutta ameliyat izi bulunmaz. 

Beyin Kanaması Ameliyatında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Beyin kanaması ameliyatı hastanın hayatta kalması ve iyileşmesi açısından çok önemli bir ameliyattır ve çoğu zaman hastanın ya da hasta yakınlarının ameliyattan başka çaresi bulunmamaktadır. Bu sebeple hastaların ya da hasta yakınlarının yapabileceği çok az şey bulunmaktadır. Yapılabilecek ve dikkat edilmesi gereken en doğru şeylerden bazıları şunlardır.
  • Öncelikle hasta ya da hasta yakını doktorun talimatlarına uymalı aksi davranışların ciddi olumsuz sonuçlar doğurabileceğini bilmelidir.
  • Çekilen ilk tomografi sonuçlarının özellikle profesör beyin cerrahları olmak üzere birden fazla doktora gösterilmesinde fayda vardır. Bir doktorun göremediği ayrıntıyı bir başka doktor görebilir ve yönlendirme yapabilir.
  • Beyin kanaması ile yoğun bakıma yatışa müteakiben ameliyat muhtemel bir sonuç olması sebebiyle hasta yakınları civardaki en donanımlı hastahaneyi ve en başarılı doktoru bulmalıdırlar. Çünkü mevcut doktor ve hastane imkanları yetersiz olabilir ve mevcut doktorunuz her an mutlaka ameliyat yapılmasını ve hastanın başka bir hastaneye sevk edilmesini talep edebilir. Böyle durumlarda 112 tüm civardaki tüm hastanelere ulaşır ve sevk talebinde bulunur. Olumlu yanıt verenler arasından en yakındaki hastane tercih edilir. Böyle durumlarda 112 ye yardımcı olabilmek ve süreci hızlandırabilmek adına sizler de elinizden geleni yapmalısınız. Fakat hastanın sevk durumuna ancak doktor karar verebilir. Bazı hastaların durumu sebebiyle sevk edilmesi uygun değildir. Doktorun talebi olmadan kendi isteğiniz ile başka bir hastaneye sevk işlemi gerçekleştirirseniz sorumluluk tarafınıza aittir. 

Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası

Beyin kanamalarında ilk gözetilen durum hastanın hayatta kalmasıdır. Çünkü bütün beyin kanamaları ciddidir ve hayati risk taşır. Eğer hasta kaybedilmediyse işin zor kısmı bitmiş demektir ve iyileşme sürecine girilmiştir. Beyin kanamalarında hasta kaybedilmediyse hastanın fiziksel ve zihinsel olarak tamamen iyileşme ihtimali beyninde pıhtı atan bir kişiye nazaran çok daha yüksektir. Beyin kanamalarında kan akmaya devam ettiği için pıhtı gibi beyne baskı yapmaz ve deforme etmez. Beyin kanaması sonrası süreçte yaşanan ve dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır.
  • Beyin kanaması ameliyatı sonrası yoğum bakım, servis ve ev süreci vardır. Hasta bir süre yoğun bakımda tedavi edildikten sonra servise alınır, riskler minimuma inince de taburcu kararı verilir ve hasta eve gönderilerek tedavisi dışarıda devam eder. Hastanın hastane sürecinde beyinde kalan kanın tahliyesi için beyne kafada açılan küçük deliklerden hortumla girilebilir ve ilaç verilerek kan tahliyesi süreci doktor sonlandırana kadar devam edebilir. 
  • Beyin ameliyatı sonrası hareketlerde kısıtlılık ve bilinç bulanıklığı sık görülen bir semptomdur ve çoğunlukla düzelmektedir. Bu süreçte kişilerin fizik tedavi ve rehabilitasyon görmesinde fayda vardır. Doktor kontrolünde beslenmesi çabuk toparlanması adına doğru bir seçim olacaktır. 
  • Ameliyat sonrası çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Bunun için farklı doktorlara da görünmekte fayda vardır. Beyin kanaması sonrası görünmeniz gereken doktorlar arasında; psikolog, psikiyatri,nörolog,diyetisyen ve fizik tedavi doktoru örnek verilebilir.
  • Ameliyat sonrası enfeksiyona dikkat etmek gereklidir. Enfeksiyon kimi zaman beyin kanamasından bile tehlikeli olabilir. Hastanın enfeksiyon kapmaması için hastane sürecinde ve evde tedavi sürecinde mutlaka steril bir ortamda tutulması, temizliğine maksimum özenin gösterilmesi ve vücudunda herhangi bir kanama/kesik olmamasına dikkat edilmelidir. Hastalar tuvalete gidemeyecek durumdaysa altları sık sık kontrol edilmeli asla kirli bırakılmamalıdır. Hasta ziyaretlerinde hastanın yanına girişlere bir süre izin verilmemeli temastan kaçınılmalıdır. 
  • Ameliyat sonrasında özellikle titreme, şiddetli baş ağrısı ile kusma ya da epilepsi gibi belirtiler görülürse hemen ambulans çağrılmalı ve hasta derhal hastaneye sevk edilmelidir.
  • Açık beyin kanaması ameliyatı geçiren bir hasta en ciddi ve ağır ameliyatlardan birini geçirmiştir. Bu sebeple artık her yönden hayatı boyunca sağlığına dikkat etmelidir. Her ne kadar tamamen iyileşmiş gibi görünse de kontrollerini ve ilaçlarını asla ihmal etmemelidir.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu makalemizde beyin kanaması ameliyatı nedir, beyin kanaması ameliyatı nasıl yapılır, beyin kanaması ameliyatı süreci nasıldır hakkında çeşitli bilgiler verdik. Unutulmamalıdır ki sitemizden ve diğer internet mecrasından alınan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Asla tedavi ve tanı amaçlı kullanılamazlar. En doğru bilgiyi, tedaviyi ve tanıyı ancak doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

FERAGATNAME
Beyin Kanaması Ameliyatı Nasıl Yapılır? Beyin Kanaması Ameliyatı Nasıl Yapılır? Reviewed by beyinkanamasi on Temmuz 18, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.